Telegram Sapp Instagram Aparat tvhoshdar

در حوزه کسب و کارهای نوین به مقتضیات نسلی توجه کنیم

در حوزه کسب و کارهای نوین به مقتضیات نسلی توجه کنیم
تاريخ:سی ام دی 1397 ساعت 09:48   |   کد : 30007
کشورهای برجسته دنیا به خصوص کشورهای تازه صنعتی شده آسیایی مانند کره جنوبی، سنگاپور و مالزی برای این که بتوانند بیش‌ترین ارزش افزوده را از این سرمایه بدست آورند تمرکز خود را روی کسب و کارهای نو بکار بستند.

به گزارش ایران هشدار -  معاون توسعه منابع انسانی شهردار تهران گفت: با توجه به تغییرات بین نسلی و فرهنگ جدید کسب و کار، نمی توان فرهنگ کار نسل قدیم را برای نیروی انسانی جدید که در دوران اینترنت رشد کرده اند اعمال کرد؛ لازم است به مقتضیات نسلی توجه ویژه داشت.

 ابراهیم شیخ روز شنبه در مراسم شانزدهمین کنگره مهندسی شیمی ایران که در دانشگاه امیر کبیر برگزار شد، افزود: امروزه سهم و نقش نیروی انسانی در تولید ثروت تغییر یافته است. به عنوان نمونه در 29 کشوری که روند صنعتی شدن را طی کرده و توانسته اند 79.6 درصد ثروت جهان را تولید کنند، سهم منابع انسانی در تولید این ثروت، تنها 67 درصد است و 16 درصد ثروت فیزیکی اعم از ماشین آلات و تجهیزات و 17 درصد سهم منابع طبیعی است، از این آمارها درمی یابیم که سهم نیروی انسانی در دنیا نقش فزاینده ای در تولید ثروت ایفا می کند.
وی ادامه داد: در ابتدای صنعتی شدن، صحبت از نیروی کار بود و عنوان می شد که چهار عنصر منابع مالی، فیزیکی، زمین و نیروی ارزان کار برای تولید وجود دارد، به مرور نقش منابع انسانی از نیروی کار به منبع و بعد به سرمایه تبدیل شد تا آنجا که امروزه ثروت انسانی، سرمایه تجدیدناپذیر و غیر قابل الگوبرداری به شمار می رود.
شیخ یادآور شد: کشورهای برجسته دنیا به خصوص کشورهای تازه صنعتی شده آسیایی مانند کره جنوبی، سنگاپور و مالزی برای این که بتوانند بیش‌ترین ارزش افزوده را از این سرمایه بدست آورند تمرکز خود را روی کسب و کارهای نو بکار بستند زیرا دریافتند منابع انسانی اهمیت بسیار زیادی در موفقیت کسب وکارهای نو دارد و توجه به آن می‌تواند در استارتاپ ها نقش محوری بازی کند.
معاون منابع انسانی شهرداری تهران در ادامه سخنان خود، درباره ماهیت این کسب و کارها گفت: چرخه تولید سازمانی کسب و کارهای نوین در دوران جنینی و کودکی به سر می برند و سرعت رشد بسیار بالایی دارند. کالاها و خدماتی که تولید می کنند بسیار نو و فناوری پایه هستند. این ویژگی ها باعث می شود سرمایه های انسانی که می‌تواند با کسب و کارهای نو ارزش آفرینی کند، مطابق با ویژگی های آن ها باشد.
وی با اشاره به چند نکته محوری درباره نهادینه شدن کسب و کارهای نو در کشور ادامه داد: باور کنیم که تغییرات بین نسلی و فرهنگ کار جدید به وجود آمده است و نمی توانیم با فرهنگ کار نسل قدیم با کاربرهایی مواجه شویم که در دوران اینترنت رشد کرده اند چرا که نوع نگرش و فلسفه کار آنان درباره کار متفاوت است پس باید به مقتضیات نسلی توجه ویژه کرد.
به گفته شیخ، ساختن تیم های کاری موفق باید شکل گیرد تا کسب و کار جدید موفق شوند. نیاز است افراد قدرت و مهارت کار تیمی داشته باشند. همچنین باید جبران خدمات صورت گیرد به این معنا که استراتژی جبران خدمات متناسب با کسب وکارهای جدید نیست و حتما باید افراد در ارزش افزوده و سود و عایدی شریک باشند.
شناسایی استعدادهایی که در عرصه جامعه وجود دارد هم نکته دیگری بود که به باور شیخ به این کسب و کارها کمک می‌کند. وی یادآور شد: متاسفانه ما مکانیزم خوبی برای شناسایی استعدادها و خلاقیت نداریم و همینجا از دانشگاه ها و انجمن های علمی و حرفه ای تقاضا می کنم در درون خود دپارتمانی ایجاد کنند تا در حوزه تخصص مربوطه استعداد نسل جوان را شناسایی کنیم تا استارتاپ ها بتوانند از این نیروی خلاق استفاده کنند.
شیخ تصریح کرد: موضوع ارزش های کاری در سازمان های استارتاپی هم مهم است و باید محیط کار آنان کاملا منعطف باشد، ارایه دستورالعمل های کار، زمان های سخت کاری، در اختیار قرار دادن ابزارهای مشخص کاری بدون انعطاف و ده ها موضوع دیگر می توانند مانعی در برابر استعدادهایی بااشند که آمده اند خلاقیتی را ارایه دهند .
به بیان شیخ، نخبگان و استعدادهای کشور احتیاج دارند محیط کاری منعطف در اختیار داشته باشند تا بتواند خلاقیت ایجاد کنند. باید بدانیم اگر محیط کار غیر منعطف تعبیه کردیم نباید انتظار خلاقیت داشته باشیم. 

 

ایرنا

Share

آدرس ايميل شما:  
آدرس ايميل دريافت کنندگان  
 


 

دسترسی ها
  info@iranhoshdar.ir

   کلیه حقوق این سایت متعلق به وبسایت iranhoshdar.ir می باشد و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.