توسعه تجارت الکترونیک نیازمند به روز شدن قوانین است

توسعه تجارت الکترونیک نیازمند به روز شدن قوانین است
تاريخ:سيزدهم آبان 1398 ساعت 12:44   |   کد : 30673
کسب و کارهای هرچند کوچکی که در حوزه تجارت الکترونیک دارند تاسیس می شوند از بدو ایجاد که به مشاروه کسب و کار نیاز دارد تا انواع تخصص های مختلفی از منظر مهندسی کامپیوتر، تولید محتوا، گرافیک، مدیریت، برندینگ و بازاریابی نیاز دارد اینها همه موجب اشتغالزایی می شود.

به گزارش ایران هشدار - احمد انارکی محمدی بیان کرد: ما باید در تمام زمینه ها تجارت الکترونیک را ببینیم چون روشی که الان دارد استفاده می شود فراگیر است، از طرفی باید قوانین را هم به روز کنیم.

برنامه «گفت و گوی اقتصادی» با موضوع سهم افزایی تجارت الکترونیک در اقتصاد ایران و با حضور دکتر سید حسام الدین شاهرخی عضو هیئت مدیره انجمن صنفی کسب و کارهای اینترنتی و تماس تلفنی با دکتر احمد انارکی محمدی نائب رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی به روی آنتن رفت.

سید حسام الدین شاهرخی در آغاز به تاثیرات تجارت الکترونیک در اقتصاد اشاره و عنوان کرد: در درجه اول ذات گسترده و در دسترس اینترنت موجب می شود تا ما ویترینی از کالا ها و خدمات و اطلاعاتی را که برای عرضه داریم بتوانیم در آن بستر فراهم و عرضه کنیم.

وی افزود: این موضوع موجب می شود تا عدالت در دسترسی و عدالت اقتصادی که در دسترسی به آن چیزی است که ما به آن نیاز داریم مهیا شود که در دور دست ترین نقاط کشور هم بتوانند نیازهای خودشان را در زمینه کالاهای مختلف، خدمات تخصصی که نیاز دارند و یا نیازمندی های اطلاعاتی که نیاز دارند بدست بیاورند.

عضو هیئت مدیره انجمن صنفی کسب و کارهای اینترنتی اظهار کرد: این تراکنش ها ارزش اقتصادی مختلفی را دارد از سمت مشتری تامین نیاز اتفاق می افتد و در سمت تولید کننده یا وارد کننده این کالا به فروش می رسد و تمدید کالا رخ می دهد و تولید داخلی می تواند اتفاق بیفتد و در سمت انجام این تراکنش مالی بحث کارمزد است که به حاکمیت می رسد.

وی کاهش واسطه ها را از دیگر مزایای تجارت الکترونیک در اقتصاد برشمرد و گفت: چون در این ویترین همیشه در دسترس اینترنت، بسترهای تجارت الکترونیکی وجود دارند ما بحث کاهش واسطه ها را داریم و واسطه های میانی که به سبب پخش یا بازاریابی های محلی ایجاد می شوند، اینها کم می شوند و کالا می تواند از تولید کننده اصلی یا وارد کننده اصلی یا وارد کننده اصلی خدمت تهیه شود و خودش موجب کاهش قیمت و افزایش خرید می شود و بهره وری اقتصادی را افزایش می دهد.

شاهرخی اشتغال زایی را از دیگر مزایا نام برد و اظهار کرد: کسب و کارهای هرچند کوچکی که در حوزه تجارت الکترونیک دارند تاسیس می شوند از بدو ایجاد که به مشاروه کسب و کار نیاز دارد تا انواع تخصص های مختلفی از منظر مهندسی کامپیوتر، تولید محتوا، گرافیک، مدیریت، برندینگ و بازاریابی نیاز دارد اینها همه موجب اشتغالزایی می شود.

وی صادرات را اصلی ترین تاثیر تجارت الکترونیک در اقتصاد، دانست و بیان کرد: در واقع از زیرساخت اینترنت در عرصه بین المللی استفاده می کنند برای نمود اینکه ما در جمهوری اسلامی ایران چه تولیداتی داریم، چه خدمات قابل ارائه در سطح بین المللی داریم و اینها در چه کم و کیفی هستند.

عضو هیئت مدیره انجمن صنفی کسب و کارهای اینترنتی در رابطه با مشکلات کسب و کارهای اینترنتی نیز گفت: بیش از هزار فروشگاه فقط در تهران در انجمن صنفی کسب و کارهای اینترنتی ثبت شده اند، در دسته بندی کلی مشکلات این صنف می توان حوزه تامین مالی، بیمه، مالیات، و قانون گذاری را مطرح کرد.

وی افزود: کسب و کارهای دیجیتال ترکیی از دو موضوع کسب و کار و موضوع بحث فنی فناوری آوری اطلاعات است. وزارت فناوری اطلاعات و ارتباطات نقش به سزایی در بستر فنی این کار و ارائه کردن دارد. این وزارت خانه باید هم زیر ساخت فنی به لحاظ اینترنت و شبکه را فراهم کند و هم باید به سمتی برود که سکوهای توسعه سیستم های نرم افزاری را که لازم است تا این کسب و کارها استفاده کنند تا ویترین شکل بگیرد، کمک کند.

در ادامه احمد انارکی محمدی با اشاره به روند رو به افزایش گرایش کشورها به تجارت الکترونیک، گفت: ایران نیز در این حوزه ورود کرده و اقدامات بسیار خوبی نیز در این زمینه انجام شده است.

وی به اقدامات مجلس برای توسعه تجارت الکترونیک اشاره و عنوان کرد: مجلس نیز در بحث قانون مثلا در بحث قوانینی که به تازگی دارد تصویب می شود و یا پیشنهاد شده و یا به صورت طرح و لایحه می آید، در همه اینها جایگاه تجارت الکترونیک دیده شده است. همچنین ما در قانون بانکداری اسلامی تجارت الکترونیک را دیده ایم.

نائب رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس تاکید کرد: ما باید در تمام زمینه ها تجارت الکترونیک را ببینیم چون روشی که الان دارد استفاده می شود فراگیر است و مرز ندارد و ما نیز به این سمت رفته ایم و از طرفی باید قوانین را هم به روز کنیم.

 

رادیو گفتگو

Share

آدرس ايميل شما:  
آدرس ايميل دريافت کنندگان  
 


 

دسترسی ها
  info@iranhoshdar.ir

   کلیه حقوق این سایت متعلق به وبسایت iranhoshdar.ir می باشد و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.