گوگل نتایج جست‌وجو را دست‌کاری می‌کند

گوگل نتایج جست‌وجو را دست‌کاری می‌کند
تاريخ:پنجم آذر 1398 ساعت 10:33   |   کد : 30721
گوگل به دست کاری در نتایج جست وجوها به نفع برخی کسب وکارهای بزرگ و حذف نتایج جست وجوی موضوعات بحث برانگیز متهم است.
به گزارش ایران هشدار، به نقل از افتانا گوگل به دست‌کاری در نتایج جست‌وجوها متهم شده‌است. ظاهرا گوگل از روش‌هایی استفاده می‌کند که وقتی کاربران موضوعی خاص را جست‌وجو می‌‌کنند، نتایج به‌صورت جهت‌گیرانه و هدفمند اطلاعات برخی کسب‌وکارهای بزرگ را نشان می‌دهد؛ درنتیجه به‌جای نمایش منصفانه و درست، کاربران ابتدا اطلاعات مربوط به شرکت‌های خاص و بزرگ را مشاهده می‌کنند. همچنین گفته می‌شود گوگل برخی نتایج جست‌وجو در موضوعات حساس و بحث‌برانگیز را به‌عمد حذف می‌کند و به کاربران نمایش نمی‌دهد.
 
گوگل در پاسخ به اتهام‌های واردشده در گزارش وال‌استریت ژورنال، بیانیه‌ای منتشر و تمامی این اتهام‌ها را رد کرده‌است. همان‌طورکه گفته شد، در این گزارش به‌وضوح به این موضوع اشاره شده که برخی اوقات الگوریتم جست‌وجوی گوگل اولویت‌هایی برای برخی کسب‌وکارهای بزرگ در مقایسه‌ با کسب‌وکارهای کوچک در نظر می‌گیرد و به‌عمد شرکت‌های بزرگ را ابتدا در نتایج جست‌وجو نمایش می‌دهد. چنین عملکردی باعث بی‌اعتمادی کاربران به گوگل می‌شود. پیش‌تر، طرح مسئله‌ وضع قوانین آنتی‌تراست درباره‌ شرکت‌های آمازون، گوگل، فیس‌بوک و اپل مطرح و سعی شده‌بود به این پرسش پاسخ داده‌شود که آیا اپل، آمازون، گوگل و فیس‌بوک به‌دنبال سلطنت ابدی بر دنیای فناوری هستند؟
 
دومین اتهام مطرح‌شده در گزارش مربوط به دست‌کاری در نتایج جست‌وجوی گوگل (Google Search) حاکی از آن است که گوگل برخی موضوعات حساس و بحث‌برانگیز مانند سقط جنین یا مهاجرت را از نتایج جست‌وجو حذف می‌کند.
 
گوگل در بیانیه‌ای اعلام کرد:‌ همواره سعی می‌کنیم رویکرد شفافی در پیش بگیریم. دستورالعمل‌های مربوط به جست‌وجو و سیاست‌های مدنظرمان در الگوریتم‌های جست‌وجو، حذف برخی موضوعات یا تغییر نتایج جست‌وجو، مبارزه با انتشار اطلاعات نادرست از طریق پروژه‌ Project Owl و تغییرات در نظر گرفته‌شده در نتایج جست‌وجوها، همگی با هدف خدمت‌رسانی به کاربران و درواقع به‌نفع آنان است. چنین تغییراتی اصلا به روابط تجاری گوگل با سایر شرکت‌ها مربوط نمی‌شود و فقط نفع کاربران در نظر گرفته‌می‌شود.
 
در مقاله‌ انتقادی منتشرشده، برخی داستان‌های قدیمی به‌صورت ناقص مطرح شده‌بودند که نه‌فقط خط‌مشی و رویکردهای گوگل را به‌خوبی نشان نمی‌دهد؛ بلکه اطلاعات بسیار نادرستی از نتایج جست‌وجو در اختیار کاربران قرار می‌دهد. همواره می‌کوشیم قبل از اعمال هرگونه تغییری در رویکردها و روش‌‌هایی که در پیش می‌گیریم، ابتدا کل فرایند را با دقت ارزیابی کنیم و سپس، آن را در فرایند اجرا بگذاریم. این رویکرد را بیش از یک دهه به‌عنوان خط‌مشی خود انتخاب کرده‌ایم و به بازخوردهای کاربران‌مان اهمیت می‌دهیم و همواره سعی می‌کنیم بهترین نتایج جست‌وجو را متناسب با موضوع مدنظرشان در اختیار کاربران قرار دهیم. گوگل همواره به بازخوردهای کاربران خود اهمیت می‌دهد و از هرگونه انتقاد سازنده‌ای استقبال می‌کند.
 
گوگل در بیانیه‌ خود به‌صراحت و قاطعانه دست‌کاری در نتایج جست‌وجوها را رد می‌کند؛ هرچند برخی بر این باورند در سال‌های گذشته نیز، گوگل چنین رویکردهایی را تکرار کرده‌است. ظاهرا نحوه‌ عملکرد الگوریتم‌های گوگل رازی سربه‌مهر است که کسی هنوز فاش نکرده و احتمال آن می‌رود که در آینده‌ نزدیک، اتهام‌های بیشتری در‌این‌زمینه به گوگل زده‌ شود.

Share

آدرس ايميل شما:  
آدرس ايميل دريافت کنندگان  
 


 

دسترسی ها
  info@iranhoshdar.ir

   کلیه حقوق این سایت متعلق به وبسایت iranhoshdar.ir می باشد و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.