مراقب " تقلب های مخابراتی " کلاهبرداران سایبری باشید

مراقب
تاريخ:ششم آذر 1398 ساعت 15:54   |   کد : 30729
رئیس مرکز تشخیص و پیشگیری از جرائم سایبری پلیس فتا ناجا با اشاره به تقلب مخابراتی به عنوان جدیدترین روش مجرمانه کلاهبرداران سایبری، به شهروندان در این خصوص هشدار داد .
به گزارش ایران هشدار؛ به نقل از پایگاه اطلاع رسانی پلیس فتا سرهنگ دوم علی محمد رجبی، رئیس مرکز تشخیص و پیشگیری از جرائم سایبری پلیس فتا ناجا با اشاره به‌ ادامه شگردهای مجرمانه با هدف کلاهبرداری‌های مالی مجرمان سایبری، اظهار داشت: کسب درآمد‌های غیر قانونی از مشترکین اپراتورهای مختلف را می‌توان یکی از جدیدترین روش‌های مجرمانه‌ای عنوان کرد که در این ایام رواج داشته و گزارش‌های زیادی مبنی بر کلاهبرداری در این حوزه منتشر شده است.
 
وی افزود: این روش با سوءاستفاده از مشترکین اپراتورهای مختلف با استفاده از سرویس‌های مخابراتی صورت می‌گیرد، که معمولا با عنوان "⁣Communications Fraud" یا "تقلب مخابراتی" شناخته شده که با استفاده از تماس‌گیرنده‌های خودکار (Auto Dialers) از شماره‌های ویژه (Premium) با کاربران تماس برقرار می‌کنند.
 
سرهنگ رجبی از برقراری تماس با سرشماره‌های خارجی و مجازی خبر داد و گفت: این تماس‌ها معمولا از پیش شماره‌هایی نظیر ۶۷۸+ ، ۹۶۰+ و ... است که متعلق به کشورهایی کم نام و نشان می‌باشند و برقراری تماس با این شماره‌ها، هزینه نسبتا بالایی برای کاربران در برخواهد داشت و هرچه مدت زمان مکالمه بیشتر شود، هزینه نیز افزایش خواهد داشت.
 
وی در خصوص روش انجام این شگرد مجرمانه تصریح کرد: در این روش ابتدا به صورت سیستمی با افراد و شماره‌های مختلف تماس‌های کوتاه و متعدد برقرار شده به نحوی که به صورت تماس بدون پاسخ در دستگاه گیرنده ثبت می‌شود و سعی بر ترغیب کاربر نسبت به برقراری تماس مجدد دارند که بلافاصله بعد از برقراری تماس، هزینه‌های اضافه و بین‌المللی برای مخاطب به همراه خواهد داشت.
 
رئیس مرکز تشخیص و پیشگیری از جرائم سایبری پلیس فتا ناجا در ادامه یادآور شد: صحبت در خصوص برنده شدن لاتاری، برنده شدن جایزه‌ هنگفت و موارد مشابه، از جمله موضوعاتی هستند که می‌تواند موجب طولانی‌تر شدن مکالمه و در ادامه افزایش هزینه شود.
 
سرهنگ رجبی از قابلیت تماس با زبان فارسی در این شگرد مجرمانه خبر داد و گفت: در گذشته تماس‌های صورت گرفته به صورت خارجی و با زبان انگلیسی صورت می‌گرفت اما در روزهای اخیر برخی از تماس‌ها به زبان فارسی ماشینی (که توسط نرم‌افزار خوانده می‌شود) پخش شده که این مورد روند فریب خوردن کاربران را افزایش خواهد داد.
 
وی نادیدده گرفتن این گونه تماس‌ها را بسیار مهم و لازم دانست و گفت: در صورت نیاز به برقراری تماس با بستگان در خارج از کشور، شماره آنها را در حافظه گوشی خود ذخیره نمایید و در غیر این صورت اگر منتظر تماس از شخصی خارجی نبودید، تماس را نادیده بگیرید.
 
سرهنگ رجبی تاکید کرد: با توجه به اینکه تعداد تماس‌های برقرار شده بسیار بالا می‌باشد و گاهی بالغ بر ۵ هزار مکالمه در ساعت انجام می‌شود‌، لذا هیچ راهکاری نمی‌تواند بهتر از کنترل از سوی خود مشترکین باشد. بنابراین به تماس های مشکوک توجه نکنند.
 
رئیس مرکز تشخیص و پیشگیری از جرائم سایبری پلیس فتا ناجا به هموطنان عزیز توصیه کرد: در صورت مواجهه و دریافت تماس‌های مشکوک آن را از طریق سلیت پلیس فتا به آدرس www.Cyberpolice.ir  لینک مرکز فوریت‌های سایبری با پلیس فتا در میان بگذارید.

Share

آدرس ايميل شما:  
آدرس ايميل دريافت کنندگان  
 


 

دسترسی ها
  info@iranhoshdar.ir

   کلیه حقوق این سایت متعلق به وبسایت iranhoshdar.ir می باشد و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.