استارتاپ‌ها فرایند کارآفرینی را در حوزه اقتصاد اینترنتی و دیجیتالی افزایش می‌دهند

استارتاپ‌ها فرایند کارآفرینی را در حوزه اقتصاد اینترنتی و دیجیتالی افزایش می‌دهند
تاريخ:هفتم دی 1398 ساعت 14:52   |   کد : 30779
در شرایط تحریم‌ها یکی از کسب و کارهایی که به شدت تحت تاثیر قرار گرفت، همین کسب و کارهای نوپا بودند که به دلایل مختلف از جمله حذف شدن اپلیکیشن آن‌ها در فضاهای مجازی، فعالیت آن‌ها دچار مشکل شد.

به گزارش ایران هشدار به نقل از فارس، عضو هیئت رئیسه اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان فارس با بیان اینکه استارتاپ‌ها یکی از انواع کسب و کارهای نوپا هستند، گفت: استارتاپ‌ها می‌توانند به افزایش اشتغالزایی بیانجامند و فرایند کارآفرینی را در حوزه اقتصاد اینترنتی و دیجیتالی ارتقا دهند.

 یلدا راهدار، عضو هیئت رئیسه اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان فارس۴ دی‌ماه در نخستین همایش ملی مدیریت نوین و کسب و کارهای نوپا در رونق تولید که در دانشگاه شیراز برگزار شد، گفت: در شرایط تحریم‌ها یکی از کسب و کارهایی که به شدت تحت تاثیر قرار گرفت، همین کسب و کارهای نوپا بودند که به دلایل مختلف از جمله حذف شدن اپلیکیشن آن‌ها در فضاهای مجازی، فعالیت آن‌ها دچار مشکل شد.
وی بیان کرد: در کشور اخیرا کسب و کارهایی شکل گرفته که مبتنی بر تکنولوژی و داده‌های فناوری است که این کسب و کارهای نوپا که به استارت آپ مشهور شده‌اند، تحولی عظیم در ارائه خدمات به مصرف‌کننده ایجاد کرده‌اند.
راهدار افزود: این نوع کسب و کارهای نوپا که عمدتاً بر پایه فناوری و تکنولوژی استوار هستند چنانچه بتوانند در کنار پایداری، مقیاس‌پذیر هم باشند، می‌توانند اشتغالزایی را افزایش داده و فرایند کارآفرینی را در حوزه اقتصاد اینترنتی و دیجیتالی افزایش دهد.
وی اظهار کرد: بر اساس آمار وزارت صمت، در سال ۱۳۹۷، از میان ۱۸۸ کشور ایران با تعداد ۱۶۱ استارتاپ رتبه ۴۸ را به خود اختصاص داده است، این در حالی است که تعداد شرکت‌های دانش‌بنیان در سطح استان که مشغول به کار هستند ۱۵۴ عدد است و از این تعداد۳۳ شرکت در حوزه فناوری اطلاعات، ارتباطات و نرم‌افزارهای رایانه‌ای فعالیت می‌کنند.
عضو هیئت رئیسه اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان فارس اضافه کرد: به دلیل اینکه استارتاپ‌ها کسب و کارهای نوظهوری هستند هنوز قوانین و مقررات مدون شده‌ای برای آن‌ها تعریف نشده است و با پیچ و خم‌های سیستم‌های اداری دست و پنجه نرم می‌کنند و روند رشد آن‌ها با کندی مواجه است.
راهدار ادامه داد: یکی از مشکلات اولیه استارتاپ‌ها در شروع کار نبود قانون مناسب و کارا در حوزه حقوق مالکیت معنوی است و اگر فردی احساس امنیت نسبت به محفوظ ماندن ایده و حقوق مربوط به آن نداشته باشد نمی‌تواند کسب و کار را ایجاد و فعالیت کنند.
وی اظهار کرد: از ﻫﻤﯿﻦ رو، ﯾﮑﯽ از اﻟﺰاﻣﺎت ﻣﻮﻓﻘﯿﺖ اﺳﺘﺎرتاپ‌ﻫﺎ وﺟﻮد ﻗﻮاﻧﯿﻦ ﻣﺎﻟﮑﯿﺖ در ﮐﺸﻮر اﺳﺖ و ﺗﺎ زﻣﺎﻧﯽ ﮐﻪ اﯾﻦ ﻗﻮاﻧﯿﻦ ﺑﻪ درﺳﺘﯽ ﺗﺪوﯾﻦ و اﺟﺮاﯾﯽ ﻧﺸﻮﻧﺪ اﻣﮑﺎن ﻣﻮﻓﻘﯿﺖ اﺳﺘﺎرتاپ‌ﻫﺎ وﺟﻮد ﻧﺪارد.
عضو هیئت رئیسه اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان فارس گفت: این در حالی است که به دلیل تفاوت استارتاپ‌ها با سایر کسب و کارها، ریسک‌پذیری آن‌ها بسیار بالاست و سرمایه‌گذاران معمولا تمایل دارﻧﺪ در ﺟﺎﯾﯽ ﺳﺮﻣﺎﯾﻪ ﺧﻮد را ﺻﺮف ﮐﻨﻨﺪ ﮐﻪ رﯾﺴﮏ ﮐﻤﯽ داﺷﺘﻪ ﺑﺎﺷﺪ و ﭘﻮل آﻧ‌‌ﻬﺎ در ﻣﻌﺮض ﺧﻄﺮ ﻗﺮار ﻧﮕﯿﺮد و چنانچه کسب و کار با شکست مواجه شود کلیه هزینه‌ها بر دوش کارآفرین خواهد بود و در حال حاضر هم صندوق‌های سرمایه‌گذاری ریسک‌پذیر برای این نوع کسب و کارها تعریف نشده است.
راهدار افزود: تحقیق و توسعه جز جدایی ناپذیر استارتاپ‌ها به حساب می‌آیند و جریان تولید دانش و خلق ایده در کشور جدی است اما اثربخشی و به کارگیری این دانش ضعیف است که عمدتاً ناشی از ناهماهنگی میان نهادهای تحقیق و توسعه و دانشگاه‌ها و فضای کسب و کار است.
وی بیان کرد: همچنین فعالیت استارتاپ‌ها بر پایه فناوری اطلاعات و اینترنت است و یکی از شروط اصلی کارکرد آن‌ها دسترسی به اینترنت پر سرعت در تمامی مکان‌ها، پهنای باند مناسب و قیمت مقرون به صرفه است که متاسفانه شاهد بودیم که با قطع اینترنت در ماه گذشته ضرر هنگفتی به بسیاری از این استارتاپ‌ها وارد کرد.
یادآور می‌شود، همایش ملی مدیریت نوین و کسب و کارهای نوپا در رونق تولید با پنل‌های تخصصی در محورهای مدیریت نوین، در حوزه کسب و کارهای نوپا و رونق تولید و کسب و کارها و رونق تولید با حضور اساتید دانشگاه و کارشناسان هر بخش برگزار شد.

Share

آدرس ايميل شما:  
آدرس ايميل دريافت کنندگان  
 


 

دسترسی ها
  info@iranhoshdar.ir

   کلیه حقوق این سایت متعلق به وبسایت iranhoshdar.ir می باشد و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.