تاریخچه جرایم رایانه ای در ایران و عناوین 29 گانه

تاریخچه جرایم رایانه ای در ایران و عناوین 29 گانه
تاريخ:بيستم دی 1394 ساعت 12:32   |   کد : 4048
در حال حاضر دادسرای رسیدگی به جرایم رایانه ای، مسئول رسیدگی به جرایم سایبری در ایران می باشد که با توجه به قوانین وضع شده به بررسی این جرایم و رسیدگی به شکایات افراد می پردازد.
ایران هشدار -  پس از انقلاب صنعتي که با بهره گيري از ابزارهاي صنعتي پيشرفته در امر توليد کالا تحولات شگرفي در سطح دنيا به دنبال داشت و عصرصنعتي را رقم زد، اکنون نوبت انقلاب اطلاعات است که با استفاده از ابزارهاي الکترونيکي پيشرفته در امر انتقال اطلاعات، تحول شگرف ديگري را موجب گردد و عصر اطلاعات را رقم زند. مهمترين نمود اين عصر، ايجاد جامعه اطلاعاتي جهاني در يک دنياي مجازي با همه کارکردهاي دنياي واقعي، اما فارغ از محدوديتهاي فيزيکي آن است که در لابلای تار و پود فناوري اطلاعات شکل گرفته است.
 در اين دنياي مجازي يک فرد مي تواند فارغ از محدوديت هايي چون مرزهاي ملي، زبان، مليت،نژاد، جنسيت و... از هرکجاي دنيا و در هر زمان با ديگران ارتباط برقرار کند، ديدگاه هاي خود را منتقل کند و از ديدگاه هاي ديگران مطلع شود، براي رفع نيازمندي هاي روزانه خود اقدام کند يا نيازمندي هاي ديگران را مرتفع سازد و بالاخره تمامي فعاليت هاي اجتماعي خود را به انجام رساند.

تعریف جرم
طبق قانون مجازات اسلامی هر فعل یا ترك فعلی كه در قانون برای آن مجازات تعیین شده باشد، جرم محسوب می شود.

تعریف رایانه

كنوانسيون جرايم سايبر در بند «الف» ماده يك خود آورده است: «سيستم رايانه‌اي به معناي هر ابزار يا مجموعه‌اي از ابزارهاي متصل يا مرتبط است كه يك يا چند تاي آن ها، با پيروي از (يك سری) دستورالعمل، كار پردازش خودكار داده‌ها را انجام مي‌دهد».

تعریف جرایم رایانه

«هر جرمي كه قانون گذار به صراحت رايانه را به منزله موضوع يا وسيله جرم و جزء ركن مادي آن اعلام كرده باشد».

اين تعريف دو دسته جرايم ذيل را در بر مي‌گيرد:

1- جرايم رايانه‌اي محض: جرايمي كه ارتكاب آن ها قبل از پيدايش رايانه و اجزاي فناوري اطلاعات امكان پذير نبوده‌اند؛ مانند دسترسي غيرمجاز.

2- جرايم رايانه‌اي سنتي: كه ارتكاب آن ها وسيله رايانه داراي عواقبي بسيار شديدتر نسبت به ارتكاب سنتي آن است؛ مانند جعل .

تاریخچه واکنش های قانون گذاری برای جرایم سایبری در ایران

اولين تلاش در خصوص قانون گذاري براي برخورد با جرايم رايانه اي در ايران به سال 1373 باز مي گردد. از آنجا که در هيأت وزيران مطرح شده بود که در خصوص جرايم رايانه اي بررسي لازم انجام شود و درصورت لزوم يک سري مواد پيشنهادي جهت ضميمه نمودن به لایحه جديد قانون تعزيرات ارائه گردد، دبيرخانه شوراي عالي انفورماتيک و بانک مرکزي جمهوري اسلامی هر کدام، مواد پيشنهادي خود را جداگانه ارائه دادند و در نهايت يک ماده واحده به لایحه قانون تعزيرات افزوده شد؛ اماکميسيون حقوقي و قضايي مجلس با اين استدلال که جرايمي که از طريق رايانه ارتکاب مي يابد تفاوتي با جرايم سنتي ندارند وفقط ابزار ارتکاب جرم متفاوت شده است ولذا قانون گذاري جديد نياز ندارد، آن را نپذيرفت.
با الحاق تبصره 3 ماده 1 قانون مطبوعات درتاريخ 1379/1/30 با اين مضمون که کليه نشريات الکترونيکي مشمول مواد اين قانون است، اولين واکنش قانوني نسبت به جرايم رايانه اي بروز پيدا کرد.

قانون جرایم رایانه ای در ایران

تصویب قانون حمایت از حقوق پدید آورندگان نرم افزارهای رایانه ای در تاریخ 1379/10/4 را می توان به عنوان اولین واکنش قانونی در قالب یک قانون مستقل در قبال جرایم رایانه ای در ایران نام برد.
همچنین در تاریخ 1382/10/9 قانون مجازات جرایم نیروهای مسلح، سوء استفاده های مالی نظامی آن را با استفاده از رایانه (کلاهبرداری و اختلاس) جرم انگاری نمود. و در نهایت قانون جرایم رایانه ای ، مشتمل بر 56 ماده و 25 تبصره در جلسه علنی روز سه شنبه مورخ 1388/3/5 در مجلس شورای اسلامی تصویب و در تاریخ 1388/3/20 به تایید شورای نگهبان رسید.

در حال حاضر دادسرای رسیدگی به جرایم رایانه ای، مسئول رسیدگی به جرایم سایبری در ایران می باشد که با توجه به قوانین وضع شده به بررسی این جرایم و رسیدگی به شکایات افراد می پردازد.

برای مشاهده جدول عناوین 29 گانه جرایم رایانه ای کلیک کنید 
 

Share

آدرس ايميل شما:  
آدرس ايميل دريافت کنندگان  
 


 

دسترسی ها
  info@iranhoshdar.ir

   کلیه حقوق این سایت متعلق به وبسایت iranhoshdar.ir می باشد و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.