رمز دوم تقلبی ترفند فرصت‌طلبان سایبری در کلاهبرداری از شهروندان

 رمز دوم تقلبی ترفند فرصت‌طلبان سایبری در کلاهبرداری از شهروندان
تاريخ:نهم دی 1398 ساعت 15:37   |   کد : 40785
رئیس پلیس فتا استان البرز گفت: اجرایی شدن رمز دوم بانکی از اول دی ماه جاری، سبب سوء استفاده مجرمان سایبری شده که مردم باید مراقب باشند.
به گزارش ایران هشدار به نقل از پایگاه اطلاع رسانی پلیس فتا؛ سرهنگ اقبالی رئیس پلیس فتا استان البرز در تشریح این هشدار اظهار داشت: کلاهبرداران با ترفند ارائه رمز یکبار مصرف کاربران را به درگاه های جعلی "فیشینگ" هدایت کرده و اقدام به برداشت غیرمجاز می کنند.
 
وی تأکید کرد: متقاضیان دریافت رمز یک بار مصرف  برای دریافت خدمات بانکی مذکور صرفا با مراجعه به سایت های بانک ها نسبت به دریافت نرم افزارهای مربوطه اقدام وضمن مراجعه حضوری به بانک های عامل نسبت به راه اندازی رمز دوم یکبار مصرف اقدام کنند و به  پیامک های جعلی توجه نکنند.
 
این مقام مسئول افزود: کاربران هنگام دریافت پیامک حتما سرشماره ارسال شده پیامک را مورد توجه قرار دهند چرا که پیام های ارسالی از سوی بانک های مربوطه کاملا مشخص است و بانک ها برای ثبت نام به صورت پیامکی به هیچ وجه درخواست اطلاعات بانکی نخواهند کرد.
 
سرهنگ اقبالی خاطر نشان کرد: امروزه با بررسی های انجام شده حدود ۷۰ درصد از جرائم اینترنتی مربوط به برداشت غیرمجاز است که با فعال کردن رمز دوم یکبار مصرف درصد قابل توجهی از این جرائم کاهش می یابد.
 
رئیس پلیس فتا استان البرز ادامه داد: صاحبان کارت های بانکی با نصب برنامه از بانک مربوطه در تلفن همراه خود می توانند برای هربار عملیات بانکی یک رمز با فرصت یک دقیقه ای دریافت و اقدام به عملیات بانکی خود کنند؛ این روش امکان پیشگیری و کاهش  جرائم درگاه های جعلی، کلاهبرداری، سوء استفاده از حساب های بانکی، کلاهبرداری و سایر جرائم را کاهش می دهد.
 
وی بیان داشت: برای دریافت اپلیکیشن بانک به سایت بانک یا فروشگاه‌های معتبر مراجعه و از دانلود هرگونه نرم افزار از طریق شبکه‌های اجتماعی و سایت‌های غیرمجاز خودداری شود.
 
این مقام انتظامی بیان کرد: برای دریافت رمز یکبار مصرف نیازی به پرداخت وجه یا ثبت‌نام در سایتی نیست و اطلاع‌رسانی های لازم در این خصوص از طریق رسانه‌های جمعی یا سرشماره‌های معتبر بانک مربوطه به اطلاع همشهریان خواهد رسید.
 
سرهنگ اقبالی در خصوص پیامک های جعلی افزایش سهمیه سبد معیشتی، قانونی بودن گوشی تلفن همراه،  شارژ اینترنت، تمدید کارت سوخت، قطع یارانه سعی که شیادان سعی در اغوا کردن کاربران کرده اند نیز هشدارداد.
 
وی گفت:  با توجه به اینکه درزمان حاضر سبد معیشتی دولت، ثبت نام کارت سوخت و افزایش سهمیه بنزین از سوی دولت در حال انجام است کاربران مراقب ترفند احتمالی کلاهبرداران مجازی دراین شرایط باشند.
 
این مقام مسئول اظهار داشت: دریافت خدمات از سوی دولت به هیچ وجه از طریق پیامک انجام نمی شود و مردم باید برای ثبت نام و گرفتن خدمت حتما از طریق مجاری رسمی (سایت دولت همراه) اقدام کنند.
 
وی تاکید کرد : برخی افراد شیاد با ارسال پیامک با موضوع نام نویسی کارت سوخت، طرح معیشتی دولت و افزایش سهمیه سوخت و  رمز یک بارمصرف اقدام به کلاهبرداری کرده اند که کاربران باید در این خصوص هوشیار باشند.
 
رئیس پلیس فتا استان البرز افزود: کلاهبرداران پس از هدایت متقاضیان به درگاه‌های جعلی (فیشینگ)، اطلاعات کارت بانکی آنها را کسب و سپس اقدام به برداشت غیر مجاز از حساب آنان می‌کنند؛ شهروندان چنانچه پیامی با مضمون قطع یارانه، افزایش سهمیه سوخت، تعیین رمز یک بار مصرف دریافت کردند، به طور حتم  صحت آن را با مراجعه به سایت همان سازمان و مراجع ذیربط پیگیری کنند.
 
وی سایت پلیس فتا به نشانی www.cyberpolice.ir را به عنوان پل ارتباطی با شهروندان معرفی کرده و از آنان خواست : در صورات مواجهه با هر گونه موارد مشکوک و غیر قانونی در فضای مجازی موضوع را از این طریق با پلیس در میان بگذارند.

Share

آدرس ايميل شما:  
آدرس ايميل دريافت کنندگان  
 


 

دسترسی ها
  info@iranhoshdar.ir

   کلیه حقوق این سایت متعلق به وبسایت iranhoshdar.ir می باشد و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.