سرقت اطلاعات به بهانه ارائه اطلاعات درباره ویروس کرونا

سرقت اطلاعات به بهانه ارائه اطلاعات درباره ویروس کرونا
تاريخ:سيزدهم بهمن 1398 ساعت 11:51   |   کد : 40866
هکرها با سوءاستفاده از شیوع ویروس کرونا، فایل های ویدئویی یا متنی به ظاهر ساده، اما حاوی بدافزار را منتشر می کنند که اطلاعات موجود در موبایل یا رایانه کاربر را سرقت می کند.
به گزارش ایران هشدار به نقل از خبرگزاری مهر؛ هکرها با استفاده از پوشش رسانه‌ها درباره ویروس کرونا، افراد را می‌فریبند تا به‌طور تصادفی یک بدافزار دانلود کنند.
 
کارشناسان امنیت سایبری هشدار داده‌اند برخی لینک‌های حاوی اخبار یا ویدئوهایی درباره شیوع ویروس کرونا دارای بدافزار هستند. در حقیقت این لینک‌ها دارای کدی هستند که برای سرقت اطلاعات شخصی افراد ساخته شده‌است.
 
هکرها با انتشار مطالب، پست‌ها و ویدئوهای به ظاهر بی‌ضرر در قالب فرمت‌های مختلف فایل PDF و MP4 اقدام به گسترش این بدافزارها می‌کنند.
 
اگر فرد برای دانلود این مطالب در رایانه یا موبایل خود  کلیک کند، هکرها می‌توانند به اطلاعات ذخیره شده در دستگاه او دسترسی یابند و آنها را مسدود، تخریب یا کپی کنند.
 
این ویروس به دلیل شیوع در سراسر جهان و هشدار سازمان جهانی بهداشت، مورد توجه رسانه است. به همین دلیل شرکت های بزرگ فناوری مانند فیس بوک، گوگل و توئیتر با اقداماتی خاص سعی دارند از انتشار اخبار جعلی در این باره مقابله کنند. در این میان مجرمان سایبری نیز قصد دارند از این آب گل آلود ماهی بگیرند.
 
آنتون ایوانف، یکی از تحلیلگران شرکت کسپرسکی، می‌گوید: ویروس کرونا موضوع بحث اخبار امروز است. به همین دلیل مجرمان سایبری از آن به عنوان طعمه استفاده می‌کنند. تا کنون حداقل ۱۰ فایل حاوی بدافزار رصد کرده‌ایم. اما با توجه به افزایش توجه رسانه‌ها به موضوع کرونا پیش‌بینی می‌کنیم تعداد فایل‌های حاوی بدافزار بیشتری کشف شود. هم‌زمان با افزایش نگرانی مردم درباره سلامت‌شان، تعداد بدافزارهای بیشتری کشف می‌شود که داخل فایل‌های تقلبی مربوط به ویروس کرونا مخفی شده‌اند.
 
کارشناسان امنیتی توصیه می‌کنند کاربران برای اجتناب از این بدافزارها، اطلاعات و اخبار را از منابع رسمی دریافت کنند. یک روش اصلی برای رصد بدافزار، بررسی پایان آدرس لینک است. اگر در آدرس فایل docx،pdf یا mp4 وجود ندارد، احتمالا لینک مذکور جعلی است. همچنین فایل‌های ویدئو و Document دارای فرمت exe یا Inc نیز جعلی هستند
 
 

Share

آدرس ايميل شما:  
آدرس ايميل دريافت کنندگان  
 


 

دسترسی ها
  info@iranhoshdar.ir

   کلیه حقوق این سایت متعلق به وبسایت iranhoshdar.ir می باشد و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.