Telegram Sapp Instagram Aparat tvhoshdar

مصاحبه اختصاصی ایران هشدار با رییس ستاد مبارزه با بازی های غیر مجاز رایانه ای

مصاحبه اختصاصی ایران هشدار با رییس ستاد مبارزه با بازی های غیر مجاز رایانه ای
تاريخ:نوزدهم مرداد 1395 ساعت 12:11   |   کد : 5025
در حال حاضر آسیب های ناشی از بازی های غیر مجاز، بحث از بین رفتن تمرکز ذهنی بچه ها، بی خوابی و بدخوابی ، خشونت بیش از حد، ضعف سیستم اعصاب، افسردگی و ... می باشد.
  ایران هشدار - با توجه به آمار بالای استفاده جوانان و نوجوانان از بازی های رایانه ای، لزوم بحث و بررسی هر چه بیشتر روی این موضوع احساس می شود. بنابراین مصاحبه ای با جناب آقای کردمیهن، رئیس ستاد مبارزه با بازی های غیر مجاز رایانه ای در رابطه با عوامل مهم و خطر ساز در این زمینه ترتیب دادیم. با تشکر از آقای کردمیهن برای توضیحات در رابطه با بازی های رایانه ای و اثرات آن روی کودکان و نوجوانان، به بررسی این موارد می پردازیم:

ایران هشدار: به اختصار توضیحی درباره ستاد مبارزه با بازی های غیر مجاز رایانه ای و نحوه ی تشکیل این بخش از بنیاد ملی بازی های رایانه ای ارایه دهید؟

کردمیهن: ستاد مبارزه با بازی های غیر مجاز رایانه ای در سال 1393 بر اساس دستور مقام عالی وزارت فرهنگ و ارشاد، جناب آقای جنتی تشکیل شد. اعتقاد ایشان این بود که ستاد مبارزه با بازی های غیر مجاز به صورت متمرکز در حوزه ی محصولات فرهنگی نباید کار کند و هر بخشی به صورت تخصصی باید به ساماندهی محصولات فرهنگی در سطح بازار کشور بپردازد. بر این اساس ستاد مبارزه با بازی های غیر مجاز رایانه ای در بنیاد ملی بازی های رایانه ای تشکیل شد.

ایران هشدار: فعالیت ستاد مبارزه با بازی های غیر مجاز شامل چه بخش ها و حوزه هایی می شود؟

کردمیهن: کار ستاد مبارزه با بازی های غیر مجاز رایانه ای به دو بخش تقسیم می شود که عبارتند از حوزه ی سلبی و ایجابی. در حوزه ی سلبی اعتقاد این است که با توجه به حمله و هجمه فرهنگی که بر علیه کشور ما صورت گرفته است، باید کارهای تدافعی انجام گیرد و به همین خاطر تعاملات خیلی خوب و سازنده ای را با مراجع محترم انتظامی و قضایی داشته ایم و همچنان این تعامل و همکاری ادامه دارد و با توجه به اهمیتی که در حوزه ی بازی و فروش محصولات فرهنگی وجود دارد، احکام بازدارنده قوی و غنی تر از قبل شده است. در حوزه ی ایجابی در ابتدا کاری که کردیم این بود که ستادهایی را در مراکز استان ها با مسوولیت و دبیری نمایندگان ارشاد در مراکز استان ها برقرار کردیم و اعضای آن ها از مراجع قضایی و انتظامی می باشد.

ایران هشدار: تعداد ستاد های شما در کل کشور چه تعداد می باشد و نحوه فعالیت آن ها چگونه است؟

کردمیهن: امروزه ما در 33 مرکز استان، ستادهای فرعی خود را تشکیل دادیم. استان های کشوری 31 استان می باشد، اما استان کرمان با توجه به وسعتی که دارد، شامل 2 اداره کل و شهرستان قشم هم با توجه به اهمیت و حساسیتی که دارد، یک اداره ی مستقل دارد. این مراکز به صورت فعال و جدی در حال کار هستند و بر اساس شیوه نامه ای که ما ترسیم کردیم و برای مراکز استان ها ارسال شده است، در حوزه ی سلبی و ایجابی در حال کار هستند. ستاد های استان با نیروی انتظامی گشت های مشترکی دارند و از مراکز توزیع بازی بازدید و نسبت به جمع آوری بازی های غیر مجاز اقدام می کنند.

ایران هشدار: چه گروه سنی بیشتر از بازی های رایانه ای استفاده می کنند؟

کردمیهن: در حوزه ی بازی های یارانه ای امروزه 25 تا 27 میلیون کاربر در ایران داریم و از این تعداد کاربر، 85 تا 90 درصد آن ها، قشر آسیب پذیر یعنی نوجوانان و جوانان می باشند.
ایران هشدار: تاریخچه ورود بازی های رایانه ای به کشور را مختصرا توضیح دهید؟

کردمیهن: تاریخچه ورود بازی های رایانه ای به صورت جدی به کشور ما، 25 سال است.

ایران هشدار: در رابطه با بازی های رایانه ای ساخت ایران کمی توضیح دهید؟

کردمیهن: حدود 240 عنوان بازی ایرانی در کشور داریم شاید از لحاظ فنی از بازی خارجی ضعف داشته باشد ولی شروع خوبی است و حتی در آلمان بازی با عنوان" شتاب در شهر"، یکی از بازی های عالی و مورد استقبال می باشد.

ایران هشدار: بازی های غیر مجاز چه آسیب ها و لطمات مخربی می تواند داشته باشد؟

کردمیهن: درصد قابل توجهی از مخاطبین حوزه بازی های غیر مجاز، کسانی هستند که از لطماتی که بنده به آن ها اشاره خواهم کرد، آگاه نیستند. در حال حاضر آسیب های ناشی از بازی های غیر مجاز، بحث از بین رفتن تمرکز ذهنی بچه ها، بی خوابی و بدخوابی ، خشونت بیش از حد، ضعف سیستم اعصاب، افسردگی و ... می باشد. ارتباطات جنسی در بازی ها آموزش داده می شود و از همه مهم تر، که در صدر خطرات و آسیب ها است، از بین بردن باورهای اعتقادی و دینی، که در حال حاضر باورهای دینی فرزندان ما را هدف قرار گرفته است، می باشد.

ایران هشدار: به عنوان آخرین سوال راه ارتباطی مردم با ستاد مبارزه با بازی های غیرمجاز رایانه ای برای گزارش مراکز فروش بازی های غیر مجاز و اطلاع از عناوین بازی های مجاز و غیر مجاز به چه شکل می باشد؟

کرد میهن: بنیاد ملی بازی های رایانه ای، به بررسی و رصد لحظه به لحظه تمامی بازی های داخلی و خارجی پرداخته و لیستی از بازی های غیر مجاز را که مناسب کودکان و نوجوانان نیست را تهیه و در سایتی به آدرس ebazi.org قرار داده است. از آنجا که اهمیت موضوع بسیار زیاد است و والدین می بایستی نقش کنترلی بسیار زیادی در این حوزه داشته باشند، می توانند جهت اطلاع از هر گونه تهدید یا آثار منفی، و حتی سوالات خود، با شماره تماس 88310222 داخلی های 432 و 431 که مربوط به کارشناسان این مرکز می باشد، تماس حاصل کنند و مشکلات و سوالات خود را مطرح نمایند و با آگاهی هر چه بیشتر کودکان خود را در این زمینه راهنمایی نمایند.


Share

آدرس ايميل شما:  
آدرس ايميل دريافت کنندگان  
 


 

دسترسی ها
  info@iranhoshdar.ir

   کلیه حقوق این سایت متعلق به وبسایت iranhoshdar.ir می باشد و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.