تاريخ:ششم آبان 1392 ساعت 00:00
کد : 1557

کلاهبرداری تماس‌های ناموفق و پیامکی

کلاهبرداری تماس‌های ناموفق و پیامکی
در این نوع از کلاهبرداری، مهاجمان (افراد سودجو) ابتدا اقدام به تماس با خط تلفن ثابت یا همراه اشخاص (قربانی) می‌کنند. این در حالی است که آن‌ها بعد از یک یا دو زنگ در کوتاهترین مدت زمانی ارتباط را قطع می‌کنند تا فرد نتواند به درخواست برقراری ارتباط تلفنی پاسخ دهد.

ایران هشدار-نحوۀ کلاهبرداری با استفاده از تماس‌های ناموفق و پیامک، از طریق شماره‌های ناشناس چگونه انجام می‌شود؟

در این نوع از کلاهبرداری، مهاجمان (افراد سودجو) ابتدا اقدام به تماس با خط تلفن ثابت یا همراه اشخاص (قربانی) می‌کنند. این در حالی است که آن‌ها بعد از یک یا دو زنگ در کوتاهترین مدت زمانی ارتباط را قطع می‌کنند تا فرد نتواند به درخواست برقراری ارتباط تلفنی پاسخ دهد. اکثر افراد مورد تهاجم با مشاهده تماس از دست رفته که حتی شماره آن را نمی‌شناسند اقدام به برقراری تماس با شماره شخص مهاجم می‌نمایند تا متوجه شوند که چه کسی با آن‌ها تماس گرفته است در کنار ایجاد مزاحمت که این عمل در پی دارد. تماس ناموفق اولیه می‌تواند منجر به کلاهبرداری و ایجاد ضرر برای فرد قربانی شود. نحوه کلاهبرداری به این شکل است که:

شماره ناشناخته‌ای که فرد مورد تهاجم مجدداً با آن تماس می‌گیرد ممکن است او را به یک شماره دیگر که در ازای برقراری تماس پول دریافت می‌کند و منجر به هزینه برای وی می‌شود، متصل نماید. این زیان بدون اطلاع فرد قربانی وارد می‌شود. این گونه شماره‌ها هزینه­ای را مانند شماره‌های 909 در پی دارد و بابت هر دقیقه مکالمه مبلغ قابل توجهی را به حساب فرد منظور می‌کند. البته شماره‌های 909 به خاطر ارائه خدمات متنوعی که ارائه می‌دهند، هزینه­ای برای تماس گیرنده لحاظ می‌کنند. این در حالی است که در موضوع کلاهبرداری مطروحه هیچ‌گونه خدماتی ارائه نمی‌شود و تنها شیوۀ اعمال هزینه شبیه به شماره‌های 909 می‌باشد. در حالت دیگر شماره‌ای که فرد قربانی با آن تماس برقرار می‌کند از روی فریب اعلام می‌کند که وی برندۀ جایزه شده است و به دنبال آن شمارۀ دیگری را اعلام می‌کند که قربانی با آن تماس گرفته و از نحوه و شرایط دریافت جایزه اطلاع حاصل نماید. اما مهاجمان در مورد هزینه تماس برقراری چیزی را عنوان نمی‌کنند در واقع شماره‌ای که جهت دریافت جایزه با آن ارتباط برقرار می‌شود از شماره‌های هزینه­زا می‌باشد و مبلغ زیادی را به حساب فرد قربانی منظور می‌کند و از این طریق منجر به ضرر مادی برای وی می‌شود. در واقع بهانه بردن جایزه، حربه‌ای برای کلاهبرداری تلفنی است تا از این طریق مدت زمان بیشتری را جهت برقراری ارتباط با فرد قربانی برقرار نموده و مبلغ بیشتری را کلاهبرداری نمایند. در حالی که اعلام بردن جایزه، فریبی بیش نبوده است.

نحوه اعمال کلاهبرداری پیامکی نیز  به این صورت است که یک پیامک از شماره‌های ناشناس برای فرد مورد تهاجم (قربانی) ارسال می‌شود. اما مفهوم پیامک به گونه‌ای است که این تفکر را در فرد ایجاد می‌کند که این پیامک از طریق فرد آشنا و یا یک دوست ارسال شده است و یا محتوای مطالبی است که وی را تحریک به پاسخگویی به پیامک می‌نماید. در صورت پاسخ و ارسال مطلبی به اشخاص کلاهبردار می‌توان ایجاد هزینه در قالب درخواست‌های دریافت خدمات و یا کمک‌های مالی ناخواسته را برای فرد قربانی متصوّر شد  در حالی که قصد اصلی وی چیز دیگری بوده و از این بابت متضرر گردیده است.

به منظور پیشگیری از وقوع چنین کلاهبرداری­هایی از طریق تلفن و پیامک به توصیه‌های زیر توجه فرمایید:

·         مؤثرترین راه جهت پیشگیری از این نوع کلاهبرداری پاسخ ندادن و ارتباط نگرفتن با شماره‌های ناشناخته‌ای است که با شما تماس گرفته و یا پیامک ارسال کرده است.

·         همواره توجه داشته باشید، شماره‌های تماسی که با پیش شماره‌های 909 هستند به علت ارائه برخی خدمات، هزینه‌های زیادی را در بر می‌گیرند.

http://iranhoshdar.ir/Newsb/1/1557
آدرس ايميل شما:  
آدرس ايميل دريافت کنندگان  
 


 

سامانه پیامکی ۳۰۰۰۶۰۸۲سامانه استعلام شرکت های هرمی و بازاریابی شبکه ای

ایران هشدار

درباره ما

تماس با ما

ایمیل

آپارات

دسترسی ها

کلاهبرداری ارتباطی

قمار و شرط بندی

هشدارها

مطالب برگزیده

قوانین و مقررات

اینفوگرافیک

مصاحبه

لینک های مرتبط

اطلاع رسانی فروش مستقیم

اینماد

پلیس فتا

مرکز توسعه تجارت الکترونیکی

اتحادیه کشوری کسب و کارهای اینترنتی

مرکز ملی فضای مجازی