تاريخ:يازدهم آذر 1393 ساعت 00:00
کد : 1668

شیوه های کلاهبرداری پیامکی

شیوه های کلاهبرداری پیامکی
در بعضی از تماس‌ها این افراد شماره حساب و رمز دوم کارت افراد را برای ارسال جایزه از آنها می‌خواهند باید توجه داشت که با ارسال شماره حساب و اطلاعات شخصی و رمز دوم کارت، افراد کلاهبردار می‌توانند حساب اشخاص را خالی کنند.
اگر چه آمار مزاحمت‌ های تلفنی در سال‌های اخیر کاهش یافته است؛ اما با راه­ اندازی خطوط تلفن همراه، مشکلاتی نظیر کلاهبرداری­ های پیامکی در حال رشد و گسترش است. در سال‌های اخیر با به وجود آمدن امکان ارسال پیامک­ ها بر روی خطوط تلفن همراه با پدیده‌ای به نام کلاهبرداری از راه دور مواجه شده‌ایم. این کلاهبرداران حرفه‌ای، با ارسال پیامکی مبنی بر برنده شدن شخص در مسابقه یا قرعه کشی، از آن‌ها تقاضای اطلاعات شخصی کرده و با استفاده از این اطلاعات شخصی اقدام به کلاهبرداری از افراد بی­اطلاع جامعه می‌کنند.

اگر بخواهیم برای روشن شدن مسئله نمونه­ هایی از این موارد را ذکر کنیم؛ باید به موارد ذیل اشاره نمود:

اخیراً بعضی از شبکه‌های ماهواره‌ای مسابقات پیامکی برگزار می‌کنند و سؤالی را به­ صورت زیرنویس برای بینندگان نمایش می‌دهند؛ البته طراحی این سؤال به­ گونه‌ای است که همۀ افراد بتوانند پاسخ صحیح را ارسال کنند. وقتی اشخاص قربانی جواب مسابقه را به شماره‌هایی که معمولاً داخلی هستند، ارسال می‌کنند با آن‌ها تماس گرفته می‌شود که در مسابقه برنده شده‌اید. در ادامه این کلاهبرداران بیان می‌دارند که ارزش جایزه‌ای که شخص قربانی برنده شده است، به طور مثال 100 هزار تومان است. که با توجه به برنده شدن آن‌ها در مسابقه، می‌بایست جهت دریافت جوایز 50 هزار تومان به همراه هزینه‌های ارسال و پست را واریز نمایند. در صورتی که ارزش واقعی این جوایز بیشتر از 10 هزار تومان نیست. به این شکل، افراد شیاد اقدام به کلاهبرداری از هم­وطنان می‌کنند و اجناس بی کیفیت خود را به این شکل به فروش می­رسانند.

در بعضی از تماس‌ها این افراد شماره حساب و رمز دوم کارت افراد را برای ارسال جایزه از آنها می‌خواهند باید توجه داشت که با ارسال شماره حساب و اطلاعات شخصی و رمز دوم کارت، افراد کلاهبردار می‌توانند حساب اشخاص را خالی کنند.

نمونۀ دیگری از این نوع کلاهبرداری­ ها به این روش انجام می‌شود که پیامکی مبنی بر اینکه شما در قرعه کشی طرح هزاران لبخند همراه اول و یا مسابقه‌های مشابه در سایر اپراتورها برنده شده‌اید به مخاطبان ارسال می‌شود. افراد کلاهبردار با ترفندهای خاص افراد را به پای دستگاه‌های خودپرداز بانک‌ها کشانده و با عملیات متقلبانه اطلاعات شخصی بانکی و رمز دوم کارت وی را بدست آورده و با استفاده از این اطلاعات اقدام به اخذ وجه از حساب شخصی مالباخته می‌نمایند؛ البته باید در نظر داشت که این افراد به قدری ماهرانه عمل می‌نمایند که اگر شخص با شماره‌های ارائه شده توسط این افراد تماس بگیرد با صدای ضبط شده اپراتورهای تلفن همراه مواجه خواهد شد که جای هیچ گونه شک و شبه­ای برای او باقی نمی‌ماند؛ باید توجه داشت که جهت واریز وجه به حساب به هر دلیلی، نیازی به حضور اشخاص در پای دستگاه عابر بانک نیست.

روش معروف چوپان دروغگو از دیگر موارد کلاهبرداری های پیامکی است. در این روش، پیامکی برای شخص ارسال می‌شود مبنی بر اینکه من از روستایی در یکی از استان‌های کشور با شما تماس می‌گیریم و شغل من کشاورزی و دامداری است به هنگام کار بر روی زمین به گنج یا سکه‌های با ارزش برخورد کرده‌ام که برای فروش آن‌ها به کمک شما احتیاج دارم. شمارۀ شما را با استخاره به قرآن بدست آوردم. مخاطب بی­ اطلاع، از روی طمع و به خاطر بدست آوردن گنج زیر خاکی و سکه با پرداخت مبلغی پول، به ظاهر صاحب این سکه‌ها می‌شود؛ ولی بعد از بررسی بیشتر متوجه خواهد شد که این سکه‌ ها تقلبی بوده و ارزش مادی خاصی ندارند. در این روش کلاهبرداران حتی برای از بین رفتن هرگونه سوءظن از احساسات مذهبی استفاده می‌نمایند یا کلمات را اشتباه تایپ می‌کنند که شخص خواننده باور کند که این افراد بی سواد و روستایی هستند.

آخرین نوع از این کلاهبرداری­ ها که به آن اشاره می‌نماییم، کلاهبرداری­ های دوست­یابی است. در این نوع کلاهبرداری که اخیراً افزایش پیدا کرده است، شخص کلاهبردار اغلب با جنسیت مؤنث با ارسال پیامکی مبنی بر اینکه من حاضرم به عقد موقت شما در آیم اگر موافق هستید؛ مثلاً عدد 6 را به همین شماره ارسال کنید، با شخص قربانی ارتباط برقرار می‌نمایند. این شخص بعد از دریافت پیامک با ارسال متن مورد نظر شخص کلاهبردار، آمادگی خود را برای برقراری ارتباط با شخص کلاهبردار اعلام می‌کند. در ادامه شخص کلاهبردار با برقراری تماس تلفنی برای ادامۀ این ارتباط، درخواست مبلغی وجه نقد می‌نماید. شخص فریب خورده برای اینکه به هدف خود برسد با این درخواست موافقت کرده و مبلغ درخواستی شخص کلاهبردار را به شماره حسابی که او در اختیارش قرار داده واریز می‌کند؛ معمولاً شخص کلاهبردار بعد واریز پول به حسابش دیگر سر قرار حاضر نشده و به تماس‌ها پاسخ نمی‌دهد و افراد مالباخته نیز از ترس آبروی خود از طرح شکایت در محاکم قضایی نیز خودداری خواهند کرد.

http://iranhoshdar.ir/Newsb/1/1668
آدرس ايميل شما:  
آدرس ايميل دريافت کنندگان  
 


 

سامانه پیامکی ۳۰۰۰۶۰۸۲سامانه استعلام شرکت های هرمی و بازاریابی شبکه ای

ایران هشدار

درباره ما

تماس با ما

ایمیل

آپارات

دسترسی ها

کلاهبرداری ارتباطی

قمار و شرط بندی

هشدارها

مطالب برگزیده

قوانین و مقررات

اینفوگرافیک

مصاحبه

لینک های مرتبط

اطلاع رسانی فروش مستقیم

اینماد

پلیس فتا

مرکز توسعه تجارت الکترونیکی

اتحادیه کشوری کسب و کارهای اینترنتی

مرکز ملی فضای مجازی