تاريخ:بيست و سوم دی 1393 ساعت 00:00
کد : 1686

هشدار در مورد کلاهبرداری­ های ارتباطی

کلاهبرداری­های ارتباطی 34 درصد از شکایات کلاهبرداری در سال 2012 را به خود اختصاص داده و این نوع کلاهبرداری بیش از 20 درصد از کلاهبرداری ها در سال 2010 نیز در بر گرفته است.

ایران هشدار-تهدیدات کلاهبرداری­ های ارتباطی در سال 2014 افزایش یافته است. در مقابل این تهدیدات چگونه از شبکه‌های ارتباطی خود محافظت کنیم:

بر طبق اظهارات FTC (کمیسیون فدرال تجارت) کلاهبرداری­های ارتباطی 34 درصد از شکایات کلاهبرداری در سال 2012 را به خود اختصاص داده و این نوع کلاهبرداری بیش از 20 درصد از کلاهبرداری ها در سال 2010 نیز در بر گرفته است. این اعداد و ارقام، هم چنان در حال افزایش است. تا جایی که به‌عنوان یک شیوۀ مرسوم منجر به ایجاد یک سری تاکتیک‌های جدید کلاهبرداری ارتباطی شده است.

آخرین طرح‌های این نوع کلاهبرداری از لحاظ ردیابی و بررسی بسیار مشکل است؛ زیرا تنوع زیاد آن‌ها ، لایه‌های ناشناس و ماهیت جهانی آن باعث شده ردیابی آن بسیار دشوار شود. در گزارش‌های امنیتی سالانۀ 2014 به این اشاره‌شده که تاکتیک‌های جدید همراه با مهارت‌های امنیتی پیشرفته جهانی ذخیره‌شده، اثبات می‌کند که این کلاهبرداری­ها از سال 2000 تا کنون به بالاترین حد خود رسیده است.

مجرم‌های مبتدی و تازه کار، زیان‌هایی را به وجود می‌آورد و راه را برای جرائم سایبری سازماندهی‌شده که بسیار پیچیده و برنامه‌ریزی‌شده هستند، باز می‌کند و قادر هستند به سیستم‌های مالی و مشهور و مهم زیان‌هایی وارد کنند خواه این سیستم‌ها عمومی باشد یا یک سیستم قربانی کوچک شخصی باشد.

یکی از این طرح‌های کلاهبرداری ارتباطی جدید را به‌عنوان کلاهبرداری «Wangiri» می‌شناسیم. Wangiri در زبان ژاپنی به معنی (یک تماس و قطع) می‌باشد. به این معنی که یک تماس تلفنی گرفته و قطع می‌شود. طرح Wangiri بر این اساس بنا شده است که یک تماس گرفته می‌شود و برای ایجاد یک راه سریع برای کسب درآمد از این تماس سوءاستفاده صورت می‌گیرد. حال ببینیم این طرح به چه صورت کار می‌کند: کلاهبردار یک کامپیوتر راه‌اندازی می‌کند تا با آن بتواند به‌طور تصادفی به تعداد زیادی از شماره‌های تماس افراد دسترسی داشته باشد. هر تماس یک زنگ می‌خورد و سپس قطع می‌شود. با این کار روی تلفن قربانی یک تماس از دست رفته ایجاد می‌شود. کاربران تلفن اغلب تماس از دست رفته را مشاهده می‌کنند و فکر می‌کنند تماس از شخص حقیقی صورت گرفته و تحت شرایطی قطع‌شده است و عموماً کنجکاو می‌شوند که بفهمند چه کسی بوده که با آن‌ها تماس گرفته است. پس آن‌ها دوباره با آن شماره، تماس می‌گیرند و این شماره به لیست افرادی که در سایت‌های مستهجن قرار دارند، ارسال می‌شود و سپس از افراد بابت برداشتن این شماره از این سایت‌ها اخاذی می‌شود. حال با این تفاسیر نکاتی در حدود تماس‌های ناشناس مطرح می‌شود. کاربران می‌بایست بدانند هر تماس ناشناسی ممکن است زمینۀ یک نوع کلاهبرداری ارتباطی باشد بنابراین هنگامی که از شماره‌ای ناشناس با شما تماس گرفته می‌شود و تماس از دست رفته ایجاد می‌شود، لزومی ندارد با آن شماره تماس مجدد بگیریم زیرا اگر این تماس از شخص حقیقی باشد، مجدد تماس گرفته می‌شود و نیازی به تماس از طرف کاربر نمی‌باشد.

http://iranhoshdar.ir/Newsb/1/1686
آدرس ايميل شما:  
آدرس ايميل دريافت کنندگان  
 


 

سامانه پیامکی ۳۰۰۰۶۰۸۲سامانه استعلام شرکت های هرمی و بازاریابی شبکه ای

ایران هشدار

درباره ما

تماس با ما

ایمیل

آپارات

دسترسی ها

کلاهبرداری ارتباطی

قمار و شرط بندی

هشدارها

مطالب برگزیده

قوانین و مقررات

اینفوگرافیک

مصاحبه

لینک های مرتبط

اطلاع رسانی فروش مستقیم

اینماد

پلیس فتا

مرکز توسعه تجارت الکترونیکی

اتحادیه کشوری کسب و کارهای اینترنتی

مرکز ملی فضای مجازی