تاريخ:بيست و پنجم مرداد 1396 ساعت 10:10
کد : 17651

چه زمانی نگران رفتار فرزندانمان در فضای مجازی شویم؟

چه زمانی نگران رفتار فرزندانمان در فضای مجازی شویم؟

سرعت پیشرفت تکنولوژی و ارتباطات سبب شده تا زندگی همه ما به فضای مجازی و تکنولوژی گره خورد و علاقه کودکان و نوجوانان در استفاده از این تکنولوژی ها از والدین آنها پیشی گرفته است و این مشکل وجود دارد که والدین نسبت به بسیاری از خطرات دنیای مجازی آگاهی کافی ندارند و به مرور با مشکلات زیادی روبرو شوند. 

اختصاصی ایران هشدار - سرعت پیشرفت تکنولوژی و ارتباطات سبب شده تا زندگی همه ما به فضای مجازی و تکنولوژی گره خورد و علاقه کودکان و نوجوانان در استفاده از این تکنولوژی ها از والدین آنها پیشی گرفته است و این مشکل وجود دارد که والدین نسبت به بسیاری از خطرات دنیای مجازی آگاهی کافی ندارند و به مرور با مشکلات زیادی روبرو شوند. حتی در صورت آگاهی، پیشگیری از خطرات احتمالی، ظرافت خاصی دارد که سواد رسانه ای شامل این موضوع می شود.
بنابراین آشنایی با دنیای مجازی و پیشگیری از خطرات احتمالی از طرف والدین باید آگاهانه باشد و والدین می بایست در کنار فرزندانشان حضور داشته باشند البته بدون موضع گیری که موجب تشدید مشکلات خواهد شد.


فضای مجازی همراه با فرزندان چگونه باید باشد؟


• در منزل قوانین و دستورالعمل های منطقی را برای حضور در فضای مجازی وضع کنید. سعی کنید این قوانین منطقی باشد و سخت گیرانه و غیر منطقی نباشد.


• زمان و مکان را کنترل کنید: کامپیوتر را در منزل در مکانی که در معرض دید شما است، قرار دهید.


• در برخورد با مشکلات با تدبیر باشید: در صورت مشاهده مواردی که از نظر شما خوشایند نیست، هیجان زده شدن و سرزنش کردن را فراموش کنید و به دنبال راه حل مناسب باشید.


• در منزل فضای آرامش و عاطفی ایجاد کنید. افزایش وابستگی و روابط عاطفی در منزل احتمال هر گونه خطر را به شدت کاهش می دهد.


• باهوش باشید: فضای مجازی مدام در پیشرفت است بنابراین شما هم می بایست روز به روز آگاهانه تر و با هوشیاری بیشتر در این فضا قرار گیرید.


• علایق کودکانتان را هدف دهید: سعی کنید کودکانتان را علاوه بر فضای مجازی و تفریحات آن، به سمت فضای هنری و ورزشی سوق دهید تا بیش از اندازه به فضای مجازی وابسته نشوند.


• خودتان الگوی فرزندانتان باشید: فرزند آینه تمام نمای والدین است. بنابراین با کنترل خود در فضای مجازی رفتار درست در این فضا را به کودکتان نیز آموزش دهید.


عوامل نگران کننده در مورد فرزندان در فضای مجازی


1 . تماس های تلفنی مشکوک: در این حالت فرزندتان به طور ناگهانی با افراد غریبه تماس تلفنی مشکوک برقرار می کند و دور از چشم شما با تلفن صحبت می کند.

راهکار: در فضایی صمیمانه و دوستانه از فرزندتان بخواهید دوستانش را به شما معرفی نماید تا آنها را بشناسید

2 . بیدار ماندن در ساعات خاصی از شب: وقتی فرزندانتان تا دیر وقت بیدار می ماند و در فضای مجازی وقت می گذراند حتما موضوع جدیدی ذهن او را مشغول کرده که ممکن است این موضوع جدید مناسب سن و سال او نباشد یا باعث ارتباط وی با اشخاص نا مناسب شود. بنابراین سعی کنید در این ساعات بیشتر مراقب باشید.

3. دریافت هدایای نقدی و غیر نقدی بدون مناسبت خاصی: برخی کلاهبرداران با اهدای جایزه یا هدایایی به فرزندان شما، آنها را به تله می اندازند و از آنها سوء استفاده می کنند.


4 . گوشه گیری و انزوا: دوری از خانواده و گوشه گیری می تواند برای نوجوانان خطرناک باشد. هر چه خلا بین فرزندان و خانواده بیشتر باشد، سو/ئ استفاده گران آسان تر می توانند با آن ارتباط برقرار کنند.

5 . پرخاشگری: خشونت و پرخاشگری ناگهانی می تواند از اثرات بازی های رایانه ای مخرب و نا مناسب یا فیلم های نامناسب باشد بنابراین در صورت مشاهده چنین رفتاری ، بیشتر مراقب فرزندانتان در فضای مجازی باشید.
 

http://iranhoshdar.ir/Newsb/1/17651
آدرس ايميل شما:  
آدرس ايميل دريافت کنندگان  
 


 

سامانه پیامکی ۳۰۰۰۶۰۸۲سامانه استعلام شرکت های هرمی و بازاریابی شبکه ای

ایران هشدار

درباره ما

تماس با ما

ایمیل

آپارات

دسترسی ها

کلاهبرداری ارتباطی

قمار و شرط بندی

هشدارها

مطالب برگزیده

قوانین و مقررات

اینفوگرافیک

مصاحبه

لینک های مرتبط

اطلاع رسانی فروش مستقیم

اینماد

پلیس فتا

مرکز توسعه تجارت الکترونیکی

اتحادیه کشوری کسب و کارهای اینترنتی

مرکز ملی فضای مجازی