تاريخ:اول شهريور 1396 ساعت 16:17
کد : 17700

مصاحبه ایران هشدار با آقای فاضلی رئیس اتاق اصناف ایران در رابطه با تشکیل اتحادیه کسب و کار های اینترنتی

مصاحبه ایران هشدار با آقای فاضلی رئیس اتاق اصناف ایران در رابطه با تشکیل اتحادیه کسب و کار های اینترنتی

بخشی که کلاً کار سنتی انجام داده به خصوص در نظام توزیع کشور  که حدود یک میلیون و سیصد هزار بنگاه است، می خواهیم آن ها  را به نوعی به سمت کسب و کار های نوین هدایت کنیم. از طرفی باید بپذیریم کسب و کار های نوین یک علم است.

نقش اتاق اصناف در تشکیل اتحادیه کسب و کار الکترونیک چیست و چه نوع تعاملی با هم می‌ توانند داشته باشند و چه کمکی به نزدیک کردن کسب و کار الکترونیک با کسب و کار‌ های سنتی می ‌تواند داشته باشد؟ در رابطه با این موضوع توضیحاتی را ارائه فرمایید؟


 در یکسال اخیر نقطه افتراقی را بین حوزه کسب و کار شاهد بوده ایم، فاصله خیلی خوبی نیست. حتماً استحضار دارید وضعیت بیش از 85% از بنگاه‌های کوچک و متوسط صنفی در کشور به شکل سنتی است. ما می‌خواهیم آن ها را به سمت کسب و کار الکترونیک سوق دهیم و سایر موارد رو هم در کنار آن ها انجام دهیم مثلاً تجهیز بنگاه ها به سیستم های صندوق های فروشگاهی، از آن دست کارهایی است که ما به دنبال انجام آن هستیم. عبور از این مرحله کار بسیار سختی است، از شانس خو ب یا بد هم قرعه در دوره اول به نام ما افتاده است. ما می خواهیم به اصلاح این حوزه کمک نماییم. بخشی که کلاً کار سنتی انجام داده به خصوص در نظام توزیع کشور  که حدود یک میلیون و سیصد هزار بنگاه است، می خواهیم آن ها  را به نوعی به سمت کسب و کار های نوین هدایت کنیم. از طرفی باید بپذیریم کسب و کار های نوین یک علم است. این علم وارد کشور شده و شما نمی توانید انتظار داشته باشید حرکت نداشته باشد تا شما خودتان را به آن برسانید. نه! باید همگام با آن حرکت کنید،  باید سرعت خودتان را زیاد کنید. یقیناً این مجموعه از دل اتحادیه های اتاق اصناف شهرستان ها بیرون نمی آید؛ بلکه باید مرکزیتی روی آن کار بکند.
این طرف قصه ما با کمیته ها و کمیسیون های مختلف چه در مجلس چه در دولت رایزنی کرده ایم که بتوانیم وضعیت جاری را حفظ کنیم ، نتیجه آن انتخاب اتاق اصناف به عنوان مسئول ساماندهی این بخش شد. به همین جهت مدیریت حوزه کسب و کار نوین و IT را تشکیل و حرکت به سمت آن آغاز شد. به نظر خود من در یکسال اخیر با توجه به تقریباً 12 ماه زمانی که سپری شده، حرکت خوبی انجام شده است. در این حوزه نه تنها ساختار و یا حداقل سهم بنگاه ها و  فروشگاه های زنجیره ای بزرگ در اقتصاد ایران باز تعریف و باز مهندسی شد؛ بلکه سهم 4.5% این ها را در حال حاضر به 7.5 تا یا 8% ارتقا داده شد. یقیناً این غایت آمال ما نیست. باید حداقل به 12 تا 15 درصد در نظام توزیع کشور حرکت کنیم. این حرکت ادامه دارد، با موانع زیادی مواجه هستیم، نمی خواهم نام ببرم کجاست ولی باید این موانع را به نوعی مدیریت کنیم.
خوب بحث دوم که خیلی مهم تر از حتی بحث اول است، کار در فضای مجازی است، تجارت در فضای مجازی کار بسیار نویی است. در بعضی از اشکالش حتی مراجع فتوی به حرام بودن آن نیز دادن، خوب! یعنی ما تا آن جا هم پیش رفتیم. حاصل تعامل بین اتاق اصناف و وزارت صنعت، معدن و تجارت توانست خیلی از مشکلات را حل کند، ولی هنوز هم با مشکلات زیادی دست به گریبان هستیم.

 

                                      

در این حوزه باید یک اتحادیه مستقل هم برایش تعریف می شد. یک مدیریت واحد باید برایش تعریف می شد که بتوانیم با این مدیریت، واحد نبض بازار را در کشور به دست بگیریم و امروز خوشبختانه با تعریف درستی که حوزه مدیریتی اتاق اصناف و وزارت صنعت، معدن و تجارت و به خصوص مدیریت دبیرخانه هیئت عالی نظارت آن انجام داد، ما شاهد تشکیل یک تشکل و تولد یک اتحادیه جدیدی در این حوزه هستیم. یقیناً این حوزه، این اتحادیه خیلی کارهای بزرگی می تواند انجام دهد. از این باب خوشحالم که این اتحادیه تشکیل شد، گرچه این صنف درخواست کنندگان فوق العاده ای هم دارد. خیلی ها معتقدند که این صنف باید زیرمجموعه آنها قرار بگیرد، ولی آنچه که من از روح قانون دریافتم، باید در همین حوزه اصناف باشد. کل بنگاه های این بخش هم صنفی هستند. حتی بخشی که شما به عنوان نرم افزاری که تعریف می کنید، اکثریت قریب به اتفاق در  بخش اصناف در حال انجام است.

شما به عنوان یک واسطه علمی وارد این قصه شدید. این را دوستان من در بیرون از این مجموعه بفهمند که به دنبال به هم ریختگی در ساختارهای حقوقی و قانونی این کشور نباشند. در هر حال، من این را میمون و مبارک می دانم و یقیناً با این اتحادیه کارهای خیلی مهم تری هم باید انجام بدهیم که انشاالله در آینده خیلی نزدیک شما خبرهای خوبی از این حوزه خواهید شنید.

 

http://iranhoshdar.ir/Newsb/1/17700
آدرس ايميل شما:  
آدرس ايميل دريافت کنندگان  
 


 

سامانه پیامکی ۳۰۰۰۶۰۸۲سامانه استعلام شرکت های هرمی و بازاریابی شبکه ای

ایران هشدار

درباره ما

تماس با ما

ایمیل

آپارات

دسترسی ها

کلاهبرداری ارتباطی

قمار و شرط بندی

هشدارها

مطالب برگزیده

قوانین و مقررات

اینفوگرافیک

مصاحبه

لینک های مرتبط

اطلاع رسانی فروش مستقیم

اینماد

پلیس فتا

مرکز توسعه تجارت الکترونیکی

اتحادیه کشوری کسب و کارهای اینترنتی

مرکز ملی فضای مجازی