تاريخ:سيزدهم ارديبهشت 1394 ساعت 16:07
کد : 2011

گفتگو با سرپرست اداره پیشگیری جرائم سایبری پلیس فتا جناب سرهنگ آذردرخش

گفتگو با سرپرست اداره پیشگیری جرائم سایبری پلیس فتا جناب سرهنگ آذردرخش
آمار پرونده های تشکیل شده در پلیس فتای کشور نشان می دهد حدود 60 درصد پرونده ها مربوط به جرائم اقتصادی، حدود 23درصد مربوط به جرائم اخلاقی مانند هتک حرمت و حیثیت و 10 درصد مربوط به جرائم اجتماعی مانند هک و نفوذ و مابقی حدود 7 درصد مربوط به سایر جرائم می باشد.
ایران هشدار-در پی انتقال امور مردم و دستگاه های دولتی به فضای مجازی که همان بحث دولت الکترونیک است شاهد رشد قارچ‌گونه‌ جرایم در فضای سایبر هستیم جرائمی مثل کلاهبرداری‌های اینترنتی، جعل داده‌ها و عناوین، سرقت اطّلاعات، تجاوز به حریم خصوصی اشخاص و گروه‌ها، هک و نفوذ به سامانه‌های رایانه‌ای و اینترنتی، هرزه‌نگاری و جرایم اخلاقی و برخی جرایم سازمان‌یافته‌ اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی از این رو با سرهنگ دوم علیرضا آذردرخش سرپرست اداره پیشگیری از جرائم سایبری پلیس فتا ناجا به گفت وگو نشستیم تا بدانیم پلیس فتا در کنار برخورد با مجرمان این فضا برای کاهش جرائم در فضای سایبر و بالا بردن سطح دانش و آگاهی کاربران و شهروندان از ابتدای تاسیس تاکنون چه کرده و چه طرح و برنامه ای برای سال جاری پیش رو دارد. آنچه در ذیل می خوانید ماحصل این گفت و گو است.

- ایران هشدار: به عنوان اولین سوال لطفا توضیحاتی راجع به وظایف ذاتی پلیس فتا بیان نمایید؟
توسعه‌ روزافزون زیرساخت‌های فنّاوری اطّلاعات و ارتباطات در کشور و افزایش کاربران و استفاده کنندگان از اینترنت و سایر فنّاوری‌های اطّلاعاتی، ارتباطی و مخابراتی نظیر خطوط تلفن‌های ثابت و همراه، شبکه‌های دیتای کشوری و محلّی، ارتباطات ماهواره‌ای و توسعه‌ خدمات الکترونیک در کشور نظیر دولت الکترونیک، بانکداری الکترونیک، تجارت الکترونیک، آموزش الکترونیک و سایر خدمات از این دست، لزوم ایجاد پلیسی تخصّصی در مجموعه‌ نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران را برای تأمین امنیت و مقابله با جرایمی که در این فضا به وقوع می‌پیوندند را آشکار کرده است و بر مبنای این ضرورت وظیفه پلیس فتا( فضای تولید و تبادل اطلاعات)ایجاد امنیت و کاهش مخاطرات برای فعّالیّت‌های علمی، اقتصادی، اجتماعی در جامعه‌ اطّلاعاتی، حفاظت و صیانت از هویت دینی و ملّی، مراقبت و پایش از فضای تولید و تبادل اطّلاعات می باشد. از جمله‌ وظایف و مأموریت‌های پلیس فتا پیش‌گیری از تبدیل شدن این فضا به بستری برای انجام هماهنگی‌ها و عملیات‌ برای انجام و تحقّق فعّالیّت‌های غیرقانونی و ممانعت از تعرّض به ارزش‌ها و هنجارهای جامعه است.

ایران هشدار: پلیس فتا تاکنون چه اقداماتی در زمینه پیشگیری از جرائم سایبری انجام داده است؟
در پلیس فتا بحث پیشگیری از جرم مقدم بر درمان آن است لذا اینکه بگویم تاکنون چه کاری برای جلوگیری از کاهش جرائم سایبری انجام داده ایم. باید گفت در بحث پیشگیری پلیس فتا با دو رویکرد پیشگیری وضعی و پیشگیری اجتماعی تلاش دارد جرائم این فضا را کاهش دهد. اساس پیشگیری وضعی در فضای سایبر بر سه محور دشوار ساختن ارتکاب جرم در فضای سایبر، افزایش خطرپذیری مجرمان در فضای سایبر و کاهش جاذبه از آماج ها و قربانیان جرم در این فضا است که هر کدام از این سه محور در پی خود به ترتیب ‌کنترل و ایجاد محدودیت در دسترس به موقعیت های جرم‎زا، منحرف کردن مجرمان، ‌برچیدن ابزار ارتکاب جرم، مراقبت از ورودی ها و خروجی ها؛ بصورت مراقبت رسمی، مراقبت غیررسمی و مراقبت‎ طبیعی است.
در بحث پیشگیری اجتماعی از جرائم در فضای سایبر هم باید با استفاده از محیط های اجتماعی به دنبال تاثیر گذاری بر فرایند شکل گیری شخصیت کاربران هستیم که از طریق اقدامات تربیتی، آموزشی و اطلاع رسانی پیگیری می شود. در حوزه پیشگیری اجتماعی در جرائم سایبری اساس را پلیس فتا بر آموزش خانواده ها گذاشته است که بتواند شکاف اطلاعاتی این عزیزان را با فرزندانشان به حداقل برساند و اینکه در فضای سایبر چه تهدیداتی برای خانواده ها و فرزندانشان وجود دارد. لذا برگزاری دوره های آموزشی در فرهنگسراها، مدارس، ادارات، برگزاری کارگاه های آموزشی شرکت در نمایشگاه ها، جشنواره ها و... را به صورت مدوام انجام می دهیم. برای ارتقاء سطح علمی خانواده ها از تهدیدات و انواع جرائم سایبری انتشار کتاب، برشور تهیه انیمیش، کروماکی همکاری با هنرمندان سینما و تاتر و... را داریم. مجموعه این عوامل باعث رضایت شهروندان گردیده است چرا که از نظر این عزیزان مجموعه فعالیت های پیشگیری اجتماعی باعث آشنایی آنها با تهدیدات فضای سایبر شده است.

ایران هشدار: نقش اطلاع رسانی و آگاه سازی در جلوگیری از ارتکاب جرائم سایبری را چگونه ارزیابی می نمایید؟
همانطور که گفته شد اطلاع رسانی و آگاه سازی بخشی از فرایند پیشگیری اجتماعی است. اینکه میزان تاثیر آن چقدر است باید به این موضوع اشاره داشت جرائم در فضای سایبر به سه دسته سنتی سایبری، سایبری سنتی و سایبری محض تقسیم می گردد. کم اطلاعی بسیاری از کاربران یا شهروندان نسبت به این سه نوع جرم باعث گردیده که به راحتی به دام مجرمان بیفتند یا خود مرتکب جرمی ناخواسته در فضای سایبر گردند. لذا بحث آگاه سازی و اطلاع رسانی از ضروریات کار پلیس فتا می باشد و در این راستا پلیس فتا در تعامل با رسانه های جمعی از ابتدای تاسیس این بحث را دنبال کرده است و تلاش دارد نکات آسیب پذیر را که کاربران را به دام مجرمان می اندازد اطلاع رسانی نماید و با آگاه سازی کاربران و شهروندان زمینه های فعالیت مجرمان سایبری را محدود و سخت تر کند. حتی در سایت پلیس فتا کاربران می توانند علاوه بر هشدارها پلیس بخش آموزش سایت مراجعه کرده و از اطلاعات آن استفاده نمایند. بخش دیگر آموزش ما به شهروندان در قالب کارگاه های آموزشی صورت می گیرد که بیشتر این کارگاه ها در فرهنگسراها، آموزش و پرورش، وزارت علوم تحقیقات و فناوری و وزارتخانه ها و دستگاه های دیگر برگزار گردیده است. باید یادآور شد با توجه به اطلاع رسانی و آموزش هدفمند علاوه بر محدود شدن فعالیت مجرمان سایبری در پی بالا رفتن آگاهی شهروندان تاثیر گسترده ای بر کاهش جرم خواهد داشت.

 
ایران هشدار: در حال حاضر چه جرائمی بیشترین آمار ارتکابی را به خود اختصاص داده است؟
اکثر جرائم سایبر در جهان با انگیزه مالی رخ می دهد. آمار پرونده های تشکیل شده در پلیس فتای کشور نیز نشان می دهد حدود 60 درصد پرونده ها مربوط به جرائم اقتصادی، حدود 23درصد مربوط به جرائم اخلاقی مانند هتک حرمت و حیثیت و 10 درصد مربوط به جرائم اجتماعی مانند هک و نفوذ و مابقی حدود 7 درصد مربوط به سایر جرائم می باشد.

ایران هشدار: چه راه کارهایی برای جلوگیری از اینگونه جرائم پیشنهاد می نمایید؟
علت بالا بودن جرائم اقتصادی در فضای سایبر مشخص است چرا که ریشه بسیاری از جرائم کسب درآمد است و فضای سایبر با توجه به کم اطلاعی بسیاری از کاربران بهترین فضا برای انجام اعمال مجرمانه برای کسب درآمد می باشد. در کنار این علت، معلولی نیز وجود دارد که در بررسی و تجزیه تحلیل آمارها و پرونده های پلیس فتا معلول جرائم در فضای سایبر به خصوص در رابطه با جرائم اقتصادی عدم رعایت نکات ایمنی (Safety) می باشد. بحث ایمنی (Safety) با امنیت (Scurity)تفاوت دارد. به عنوان مثال اینکه ما رمز عبور خود را به راحتی در اختیار دیگران قرار ندهیم یا رمز عبور خود را شماره شناسنامه یا تاریخ تولد انتخاب نکنیم این موارد ساده ایمنی (Safety) است، که مالباختگان پرونده ها بیشتر به دلیل عدم رعایت همین نکات ایمنی مورد طعمه کلاهبرداران قرار می گیرند.
اما در بحث امنیت(Scurity) مانند نصب فایروال، آنتی ویروس و بروز رسانی آن در رایانه های شخصی می باشد. مهمترین راهکار ارائه شده از سوی پلیس به تمامی کاربران فضای سایبر و شهروندان رعایت موارد ساده ایمنی و جدی گرفتن آن است. چرا که بسیاری از افرادی که در این فضا آسیب دیده اند کاربرانی هستند که دقت در رعایت موارد ایمنی را ندارند.
لذا باید گفت با اجرایی نمودن دو رویکرد می توان از وقوع اینگونه جرائم پیشگیری نمود. رویکرد اول قبل از وقوع جرم می باشد که همان آموزش و آگاه سازی کاربران و شهروندان از شگردهای کلاهبردارانه جرائم اقتصادی است و در پی آن بحث مسدود سازی نقاط آسیب پذیر بستر جرم را باید انجام داد.
رویکرد دوم که پس از وقوع جرم اجرایی می گردد تصویب و اعمال قوانین و مجازات های بازدارنده سختگیرانه است که مجرمان را از ارتکاب مجدد به جرم باز می دارد.
همچنین برای کاهش جرائم در فضای سایبر تمامی دستگاه ها باید براساس سند افتا با پلیس فتا همکاری نمایند. به عنوان مثال بانک ها با توجه به بانکداری الکترونیک، ضمن اینکه برای تامین امنیت زیرساخت های بانکداری الکترونیک هزینه های فراوان می کنند، یکی از دستگاه هایی هستند که باید به مشتریان خود آموزش های لازم را برای بهره بردن از بانکداری الکترونیک یا کارت های بانکی داشته باشند.

ایران هشدار: به نظر شما چه راه هایی برای آموزش هموطنان جهت جلوگیری از سوءاستفاده و فریب آنان در فضای مجازی و وسایل ارتباطی جدید وجود دارد؟
بحث پیشگیری اجتماعی همانطور که گفته شد یکی از مهمترین راه ها و ابزاری است که می تواند با بالا بردن سطح آگاهی و دانش کاربران و شهروندان مانع فریب آنها توسط مجرمان سایبری گردد. اما زمینه های پیشگیری اجتماعی بسیار گسترده می باشد و در این مسیر تمامی دستگاه ها باید پلیس و قوه قضائیه را یاری دهند. متاسفانه در بحث پیشگیری اجتماعی شاهد آن همکاری لازم از سوی برخی دستگاه ها و نهادها نیستیم و این امر باعث کندتر شدن برنامه ها و طرح های پیشگیری اجتماعی می گردد.
سرمایه گذاری در مقوله پیشگیری اجتماعی و فرهنگ سازی باعث می شود تا مهمترین سرمایه یک کشور که منابع انسانی آن هستند حفظ شوند و آسیب کمتری ببیند در بحث پیشگیری اجتماعی نباید از نقش مردم و سازمان های غیر دولتی غافل شد. بدون شک پلیس فتا نمی تواند در زمینه های پیشگیری اجتماعی موفق باشد مگر این که بستر و زمینه مشارکت مردمی و تمامی دستگاه های دولتی و غیر دولتی فراهم شود. خصوصا رسانه ملی (صدا و سیما) نقش مهم و بزرگی در آموزش به شهروندان دارد.
به یاد داشته باشیم غفلت از بحث پیشگیری هزینه های زیادی را به جامعه تحمیل خواهد کرد. که بخشی از این هزینه های نه هزینه های مادی که هزینه های معنوی مثل آبرو و حیثیت شهروندان است که قیمتی نمی توان برای آن تعیین نمود.

http://iranhoshdar.ir/Newsb/1/2011
آدرس ايميل شما:  
آدرس ايميل دريافت کنندگان  
 


 

سامانه پیامکی ۳۰۰۰۶۰۸۲سامانه استعلام شرکت های هرمی و بازاریابی شبکه ای

ایران هشدار

درباره ما

تماس با ما

ایمیل

آپارات

دسترسی ها

کلاهبرداری ارتباطی

قمار و شرط بندی

هشدارها

مطالب برگزیده

قوانین و مقررات

اینفوگرافیک

مصاحبه

لینک های مرتبط

اطلاع رسانی فروش مستقیم

اینماد

پلیس فتا

مرکز توسعه تجارت الکترونیکی

اتحادیه کشوری کسب و کارهای اینترنتی

مرکز ملی فضای مجازی