تاريخ:هشتم مهر 1398 ساعت 13:35
کد : 30574

استخراج ارزهای دیجیتال آری یا نه؟

استخراج ارزهای دیجیتال آری یا نه؟
هیئت وزیران با ابلاغ آیین نامه ای، استفاده از رمزارزها در مبادلات داخل کشور را غیر مجاز و استخراج فرآورده های پردازشی رمزنگاری شده رمزارزها (ماینینگ) را با اخذ مجوز از وزارت صنعت، معدن و تجارت مجاز اعلام کرد.
اختصاصی ایران هشدار- پس از گذشت چند سال از تولید و تجارت زیرزمینی رمزارزها در داخل کشور، دستگاه های متولی سیاست گذاری پولی و ارزی اقدام به تعیین تکلیف و سیاست گذاری در این زمینه نموده اند.
هیئت وزیران با ابلاغ آیین نامه فرآیند استخراج ارزهای دیجیتال، استفاده از رمزارزها در مبادلات داخل کشور را غیر مجاز و استفاده از آن را فاقد حمایت دولت و نظام بانکی مطرح نموده است.
 
براساس مصوبه این هیئت:
1- استخراج فرآورده های پردازشی رمزنگاری شده رمزارزها (ماینینگ) نیز با اخذ مجوز از وزارت صنعت، معدن و تجارت مجاز است. یعنی متقاضیان سرمایه گذاری در این حوزه پس از تأمین شرایط تعیین شده توسط وزارت صمت و اخذ مجوز اجازه استخراج رمز ارزها را خواهند داشت. 
2- تأمین برق متقاضیان استخراج رمزارزها صرفاً با دریافت انشعاب برق از شبکه سراسری یا احداث نیروگاه جدید خارج از شبکه سراسری صورت می‌گیرد. این تعرفه با قیمت متوسط ریالی برق صادراتی با نرخ تسعیر سامانه نیما که توسط وزارت نیرو تعیین و اعلام می‌گردد، محاسبه و اعمال خواهد شد.
3- مصرف برق و گاز برای استخراج رمزارزها (ماینینگ) در ساعات و زمان اوج مصرف ممنوع است. وزارتخانه‌های نیرو و نفت (حسب مورد) ساعت و زمان اوج مصرف در طی سال را تعیین و ابلاغ می‌نمایند و از طریق شرکت‌های تابع و وابسته با نصب کنتور هوشمند نسبت به کنترل مصرف در این ساعات اقدام می‌نمایند.
4- متقاضیان استخراج فرآورده‌های پردازشی رمزنگاری‌شده رمزارزها در صورت استفاده از منابع تجدیدپذیر و پاک تابع قوانین و مقررات مربوط و ضوابط وزارت نیرو هستند.
5-  مراکز استخراج رمزارزها، به عنوان واحد تولید صنعتی شناخته‌شده و مشمول مقررات مالیاتی خواهند بود.
با وجود ابلاغ این آیین نامه هنوز تعیین تکلیف نهایی صورت نگرفته و متأسفانه برخی از افراد با سوءاستفاده از خلأهای قانونی و نظارتی همچنان به فعالیت زیرزمینی خود در زمینه استخراج و مبادلات رمزارزها به امید دست یابی به ثروت بادآورده ادامه داده اند که سبب هدررفت انرژی برق شهری، صنعتی و کاهش انرژی در کارخانه‌های تولیدی شده است. این استخراج کنندگان عمدتاً به ماینرهای بزرگ چینی و روسی متصل می شوند.
لازم به ذکر است با توجه به عدم ابلاغ نهایی دستورالعمل اعطای مجوز از جانب وزارت صمت، راه اندازی مزارع استخراج ارز دیجیتال پیش از تعیین تکلیف این دستورالعمل، تخلف محسوب شده و مرتکبین تحت تعقیب قضایی قرار خواهند گرفت.
تخلفات و جرایم موجود در فعالیت افرادی که اقدام به راه‏اندازی مزارع استخراج رمز ارز می نمایند عبارت است از:  تغییر در نوع کاربری انشعابات برق و استفاده از برق بدون دریافت انشعاب قانونی یا به صورت غیرمجاز در فرآیند عملیات استخراج و همچنین تخلفات گمرکی و قاچاق کالا مرتبط با واردات تجهیزات استخراج.
تاکنون تعدادی از مزارع استخراج ارز دیجیتال  که با استفاده از دستگاه های ماینینگ قاچاق و انشعابات غیرمجاز برق مشغول فعالیت بودند، پلمپ شده است.
با توجه به موارد ذکر شده لازم است علاقه مندان سرمایه گذاری در زمینه ارزهای دیجیتال به منظور حفظ سرمایه خود تا پیش از ساماندهی و نظارت قانونی در این زمینه، از هرگونه فعالیت در آن خودداری نمایند.
 
 
 
 

http://iranhoshdar.ir/Newsb/1/30574
آدرس ايميل شما:  
آدرس ايميل دريافت کنندگان  
 


 

سامانه پیامکی ۳۰۰۰۶۰۸۲سامانه استعلام شرکت های هرمی و بازاریابی شبکه ای

ایران هشدار

درباره ما

تماس با ما

ایمیل

آپارات

دسترسی ها

کلاهبرداری ارتباطی

قمار و شرط بندی

هشدارها

مطالب برگزیده

قوانین و مقررات

اینفوگرافیک

مصاحبه

لینک های مرتبط

اطلاع رسانی فروش مستقیم

اینماد

پلیس فتا

مرکز توسعه تجارت الکترونیکی

اتحادیه کشوری کسب و کارهای اینترنتی

مرکز ملی فضای مجازی