تاريخ:دهم مهر 1398 ساعت 11:23
کد : 30581

آیا داشتن نماد اعتماد برای اطمینان به فروشگاه اینترنتی کافی است؟

آیا داشتن نماد اعتماد برای اطمینان به فروشگاه اینترنتی کافی است؟
در حال حاضر حدود 54 هزار کسب و کار اینترنتی موفق به دریافت نماد اعتماد الکترونیک شده اند و تحت ساماندهی مرکز توسعه تجارت الکترونیک قرار گرفته اند و حدود 380 هزار کسب و کار اینترنتی بدون اخذ این نماد در حال فعالیت می باشند.

اختصاصی ایران هشدار - همزمان با گسترش اقبال عمومی به کسب و کارهای اینترنتی که این روزها بی شک یکی از عوامل مهم توسعه اقتصادی هر کشوری محسوب می شود، تمام دولت ها سعی بر امنیت بخشی و گسترش این حوزه دارند. کشور ما نیز از این قاعده مستثنی نیست و با توسعه نماد اعتماد الکترونیک سعی در ایجاد اعتماد، ساماندهی و نظارت بر این حوزه دارد و تا حدی موفق به یجاد اطمینان و کنترل این فضا بوده است.
اما این فضا به دلیل بی حد و مرز بودن و گستردگی زیاد، نیاز به نظارت مکرر و ساماندهی شده و دقیق دارد.


آمار کنونی کسب و کارهای اینترنتی


در حال حاضر حدود 54 هزار کسب و کار اینترنتی موفق به دریافت نماد اعتماد الکترونیک شده اند و تحت ساماندهی مرکز توسعه تجارت الکترونیک قرار گرفته اند و حدود 380 هزار کسب و کار اینترنتی بدون اخذ این نماد در حال فعالیت می باشند.
بر طبق الزامات و شرایط دریافت نماد اعتماد، شرایطی در نظر گرفته شده که کسب و کارهای اینترنتی در جهتی حرکت کنند که هم خود از سود آن بهره مند شوند و هم حق و حقوق مصرف کننده رعایت شود. اما همانند فضای سنتی که در آن تخلفاتی صورت می گیرد، حتی با دریافت نماد اعتماد، برخی کسب و کارها مرتکب تخلفاتی شده اند به طوری که در 330 کسب و کار اینترنتی، پس از اتمام مجوز نماد، درگاه پرداخت فعال بوده و در 180 کسب و کار، با وجود تعلیق، از لوگوی نماد اعتماد الکترونیک در سایت استفاده شده است.
همچنین طبق بررسی های صورت گرفته، 70 کسب و کار دارای نماد اعتماد به عرضه کالای ممنوعه قبیل مشروبات الکلی، اسلحه، ارز، سکه و ... پرداختند.
بنابراین کاربران می بایست به نکات مهمی که در صورت مشاهده در نماد اعتماد در سایت مطرح است، دقت کنند و صرفا برای اعتماد و خرید از فروشگاه اینترنتی، به لوگوی نماد اعتماد نکنند و موارد زیر را بررسی کنند:


• با مشاهده نماد، روی لوگوی مربوط به نماد کلیک نموده و تاریخ انقضای آن و همچنین نام دامنه فروشگاه را بررسی کنید.
• در صورت مواجهه با تخلف در کسب و کارهای اینترنتی، موارد را همراه با مستندات به مرکز بررسی تخلفات مرکز توسعه تجارت الکترونیک گزارش دهند. برای دسترسی به فرم گزارش تخلف، در صورتی که روی لوگوی نماد کلیک نمائید، در انتهای توضیحات گزینه ای برای گزارش تخلفات مشاهده می شود.
• شرایط باز پس گیری کالا یا تعویض یا هزینه حمل و ... را حتما بررسی کنید.
• دقت نمائید که وب سایت علاوه بر گزینه خرید اینترنتی، امکان پرداخت در محل را نیز داشته باشد.
• برای اعتماد به اصل بودن لوگوی نماد روی سایت کسب و کار، می بایست رویی آن لوگو کلیک کنید و با این کلیک به دامنه اینماد منتقل شوید که اطلاعات کسب و کار در آن قابل مشاهده است و دامنه آن شبیه trustseal.enamad.ir/… است.
• طبق اعلام مرکز توسعه تجارت الکترونیک تا حدود 2 ماه آینده رتبه بندی کسب و کارهای اینترنتی آغاز می شود و این مورد هم یکی از مواردی است که بسیار در تعیین و تمیز کسب و کارهای اینترنتی مناسب به کاربران کمک می کند به صورتی که در لوگوی نماد علامت یک ستاره الی 5 ستاره قابل روئیت است که کسب و کارهایی که کمترین میزان تخلف و شکایات را داشته و عملکردهای مناسبی داشته اند، به لوگوی 5 ستاره و به همین تناسب با افزایش تخلف و عملکرد نامنسب از تعداد ستاره ها کسر خواهد شد که می تواند سنگ محکی برای اطمینان مشتریان به کسب و کارها باشد.

 

http://iranhoshdar.ir/Newsb/1/30581
آدرس ايميل شما:  
آدرس ايميل دريافت کنندگان  
 


 

سامانه پیامکی ۳۰۰۰۶۰۸۲سامانه استعلام شرکت های هرمی و بازاریابی شبکه ای

ایران هشدار

درباره ما

تماس با ما

ایمیل

آپارات

دسترسی ها

کلاهبرداری ارتباطی

قمار و شرط بندی

هشدارها

مطالب برگزیده

قوانین و مقررات

اینفوگرافیک

مصاحبه

لینک های مرتبط

اطلاع رسانی فروش مستقیم

اینماد

پلیس فتا

مرکز توسعه تجارت الکترونیکی

اتحادیه کشوری کسب و کارهای اینترنتی

مرکز ملی فضای مجازی