تاريخ:سوم دی 1390 ساعت 00:00
کد : 384

نامه های نیجریه ای یا کلاهبرداری « 419 »

نامه های نیجریه ای یا کلاهبرداری « 419 »
پرداخت هایی تحت عناوین هزینه های مالیاتی، رشوه به مقامات دولتی و دستمزدهای قانونی از جملۀ این بهانه ها هستند. که البته اینگونه عنوان می کنند که به محض خروج مبالغ از نیجریه، کلیۀ این هزینه ها مسترد می گردد. در واقع میلیون ها دلار وجود خارجی ندارد و قربانی در پایان به هیچ چیز نمی رسد، بلکه مبالغی را نیز از دست می دهد.
ایران هشدار-کلاهبرداری های نیجریه ای ترکیبی از کلاهبرداری جعل هویت و دسیسه های متفاوتی، نظیر «دسیسه اخذ پیش پرداخت» می باشد. در این نوع کلاهبرداری شخص خود را یک مأمور رسمی دولتی در نیجریه معرفی می نماید و رسیدی تحت عنوان «Opportunity» را به شخصی دیگر ایمیل می کند. در این ایمیل به فرد دریافت کننده، پیشنهاد می شود که در خروج میلیون ها دلار از نیجریه بصورت غیر قانونی توسط یک حساب بانکی مشارکت نماید. این رسید افراد را تشویق می کند که اطلاعاتی از قبیل شماره حساب بانکی، نام بانک و دیگر اطلاعات هویتی را به نویسندۀ ایمیل، ازطریق فکس یا ایمیل ارسال نمایند. این دسیسه بر این امر متکی می‌باشد که قربانی که خود به طور ارادی و با یک میل باطنی به این دعوت پاسخ مثبت داده است در برهه های مختلف و به بهانه های گوناگون از وی خواسته می شود که مبالغی را به حساب نویسندۀ ایمیل واریز نماید .
پرداخت هایی تحت عناوین هزینه های مالیاتی، رشوه به مقامات دولتی و دستمزدهای قانونی از جملۀ این بهانه ها هستند. که البته اینگونه عنوان می کنند که به محض خروج مبالغ از نیجریه، کلیۀ این هزینه ها مسترد می گردد. در واقع میلیون ها دلار وجود خارجی ندارد و قربانی در پایان به هیچ چیز نمی رسد، بلکه مبالغی را نیز از دست می دهد. از سوی دیگر زمانی که قربانی دیگر پولی را نمی فرستد، مجرمان با اطلاعاتی که از قربانی بدست آورده اند هویت وی را جعل می نمایند و از این مسأله نیز سوء استفاده می کنند.
با وجود اینکه حتی ادعای این ایمیل ها به ظاهر غیر واقعی می باشد، سالانه میلیون ها دلار توسط این دسیسه به افراد مختلف ضرر وارد می کند. از آنجایی که قربانی خود به صورت ارادی خواسته که در یک عمل مجرمانه شرکت نماید، دولت نیجریه، پیگیری‌ را در خصوص مالباختگان به خرج نمی دهد.این دسیسه، مادۀ 419 قانون کیفری نیجریه را نقض می نماید و به این دلیل است که به کلاهبرداری « 419 » معروف گشته است.
البته این مسأله ای است که شاید به طرق دیگر و تحت عناوین دیگر نیز صورت پذیرد، لذا فریب وعده هایی از این قبیل را نخورید و مراقب افرادی باشید که خود را یک مأمور و یا مقام دولتی یک کشور خارجی معرفی می نمایند و مدعی هستند که می خواهند با کمک شما مبالغ کلانی را از آن کشور خارج و به حساب شما منتقل نماید.

http://iranhoshdar.ir/Newsb/1/384
آدرس ايميل شما:  
آدرس ايميل دريافت کنندگان  
 


 

سامانه پیامکی ۳۰۰۰۶۰۸۲سامانه استعلام شرکت های هرمی و بازاریابی شبکه ای

ایران هشدار

درباره ما

تماس با ما

ایمیل

آپارات

دسترسی ها

کلاهبرداری ارتباطی

قمار و شرط بندی

هشدارها

مطالب برگزیده

قوانین و مقررات

اینفوگرافیک

مصاحبه

لینک های مرتبط

اطلاع رسانی فروش مستقیم

اینماد

پلیس فتا

مرکز توسعه تجارت الکترونیکی

اتحادیه کشوری کسب و کارهای اینترنتی

مرکز ملی فضای مجازی