تاريخ:هفدهم آذر 1394 ساعت 10:48
کد : 3890

اهمیت مدیریت، کنترل و امنیت داده ها در سایت های تجاری

اهمیت مدیریت، کنترل و امنیت داده ها در سایت های تجاری
حوزه فناوری اطلاعات یکی از مهم ترین بخش ها خواهد بود و حفظ و کنترل داده ها حیاتی ترین مساله برای پیشرفت و بقای هر شرکت می باشد.
ایران هشدار - هر سایت یا سیستم در محیط های تجاری حاوی اطلاعاتی است که برای آن شرکت حائز اهمیت است. اغلب شرکت ها از این داده ها خواه داده های قدیمی و یا داده های جدید برای اهداف مختلفی استفاده می کنند. داده های قدیمی برای دریافت feed back و آنالیز نحوه کار حائز اهمیت است و داده های جدید نیز برای کارهای پیش رو و روتین حائز اهمیت می باشد. از طرفی حفظ و مدیریت داده ها از جانب شرکت باعث اعتبار آن شرکت برای جلب اطمینان مشتری خواهد بود. بنابراین برای هر شرکتی، حوزه فناوری اطلاعات یکی از مهم ترین بخش ها خواهد بود و حفظ و کنترل داده ها حیاتی ترین مساله برای پیشرفت و بقای هر شرکت می باشد.
مزایای سیستم های اطلاعاتی کامپیوتری برای شرکت ها در صورتی که به درستی انجام شود:

1 . باعث افزایش در آمد و کاهش هزینه می شود.
2 . باعث اعتبار و دیده شدن شرکت ها می شود.
3 . اختلال در فرآیند ها را به حداقل می رساند.
4 . پیامد های قانونی برای شرکت را به حداقل می رساند.
5 . باعث جلب اطمینان سرمایه گذار و مشتری می شود.

تهدید ها در حوزه فناوری اطلاعات

تهدید ها زمانی بروز می کند که افراد کلاهبردار و هکر، نقاط آسیب پذیر سایت ها و شرکت ها را کشف کنند و بتوانند از آن استفاده کنند.
نقاط آسیب پذیر برای داده ها :
داده ها در سازمانها و سایت ها از سه جهت آسیب پذیر هستند:
1. از جهت یکپارچگی؛
2. از جهت قابل اطمینان بودن؛
3. از جهت در دسترس بودن.

Integrity یا یکپارچگی اطلاعات به این معنی است که داده هایی که در سایت یا سازمان وجود دارد قابل دسترسی برای افراد غیر مجاز نباشد و تنها افراد خاص با سطوح دسترسی خاص بتوانند به آن دسترسی داشته باشند و هر شخصی نتواند آنها را تغییر دهد یا حذف کند. به عنوان مثال تصور کنید یک مشتری برای خرید به یک سایت تجاری مراجعه می کند و محصولی را سفارش می دهد؛ پس از پرداخت وجه منتظر دریافت محصول است، حال اگر سیستم امنیتی این سایت به گونه ای ضعیف باشد که افراد هکر قادر به دسترسی به اطلاعات این مشتری باشند و بتوانند آن کالا را عوض کنند یا حتی رکورد مربوط به آن را پاک کنند، چه خواهد شد؟ چه اعتباری برای این شرکت تجاری باقی خواهد ماند؟ این مثال ساده ترین اتفاقی است که در این حوزه می تواند رخ دهد؛ بنابراین یکپارچگی یکی از اصول مهم است.
Confidentiality یا قابل اطمینان بودن یک وب سایت و اطلاعات یک سازمان هم از نظر سازمان و هم از نظر مشتری بسیار مهم است. یک وب سایت باید به گونه ای از لحاظ امنیتی قوی باشد که هکر ها قادر به نفوذ به سایت و دسترسی به داده هایی که اغلب اطلاعات مشتریان و یا اطلاعات مهم شرکت است، نباشد. چرا که اگر اطلاعات مشتریان به دست هکر ها بیفتد با مهندسی اجتماعی و انواع ترفند های دیگر آن ها را تحت سوء استفاده و کلاهبرداری قرار می دهند و از طرفی مشتری اطمینان خود را به شرکت از دست می دهد.
Availability یا قابلیت در دسترس بودن به این صورت است که سایت یک شرکت باید به گونه ای امن باشد که هکر ها نتوانند با نفوذ به آن، قسمت هایی از سایت را حتی برای یک لحظه از دسترس خارج کنند. یکی از مهم ترین امور برای یک سازمان این است که همیشه برای مشتری قابل دسترس باشد. به عنوان مثال تصور کنید برای حتی چند دقیقه سیستم بانک قطع شود. این امر باعث صدمه به اعتبار بانک و عدم اطمینان و رضایت مشتری خواهد شد.
بنابراین تمامی شرکت ها و به خصوص سازمان ها می بایست تمامی موارد فوق را درباره کنترل و حفظ و مدیریت داده ها رعایت کنند تا باعث عدم رضایت و یا سلب اطمینان مشتری نشوند.
 
 

http://iranhoshdar.ir/Newsb/1/3890
آدرس ايميل شما:  
آدرس ايميل دريافت کنندگان  
 


 

سامانه پیامکی ۳۰۰۰۶۰۸۲سامانه استعلام شرکت های هرمی و بازاریابی شبکه ای

ایران هشدار

درباره ما

تماس با ما

ایمیل

آپارات

دسترسی ها

کلاهبرداری ارتباطی

قمار و شرط بندی

هشدارها

مطالب برگزیده

قوانین و مقررات

اینفوگرافیک

مصاحبه

لینک های مرتبط

اطلاع رسانی فروش مستقیم

اینماد

پلیس فتا

مرکز توسعه تجارت الکترونیکی

اتحادیه کشوری کسب و کارهای اینترنتی

مرکز ملی فضای مجازی