تاريخ:چهارم دی 1390 ساعت 00:00
کد : 393

کلاهبرداری از طریق بازاریابی تلفنی

کلاهبرداری از طریق بازاریابی تلفنی
هنگامی که شما برای اشخاصی که آنها را نمی شناسید با عناوین مختلف پول ارسال می کنید و یا اطلاعات مالی و شخصی خود را در اختیار شخص تماس گیرنده ای که آن را نمی شناسید قرار می دهید، در واقع موجبات سوء استفاده را برای کلاهبردارن بازاریاب تلفنی فراهم می نمایید.
ایران هشدار-اخیراً موارد زیادی از بازاریابی های تلفنی برای فروش کالا و خدمات شرکت های تجاری در زمینه های محصولات آرایشی‌، بهداشتی، فروش لوازم خواب، کپسول های آتش نشانی، شماره های رند تلفن های همراه و... در سطح جامعه مشاهده می شود که می توان گفت هر چند تمامی فعالان در این نوع بازاریابی ها دست به کلاهبرداری نمی زنند اما تعداد زیادی از آنها با بکارگیری شگردهای خاص خود موجب فریب اشخاص و در نهایت ضرر مادی برای قربانیان خود می شوند به همین منظور در این قسمت این موضوع را مورد بررسی قرار می‌دهیم.

هنگامی که شما برای اشخاصی که آنها را نمی شناسید با عناوین مختلف پول ارسال می کنید و یا اطلاعات مالی و شخصی خود را در اختیار شخص تماس گیرنده ای که آن را نمی شناسید قرار می دهید، در واقع موجبات سوء استفاده را برای کلاهبردارن بازاریاب تلفنی فراهم می نمایید.

درصورتی که هر یک از درخواست ها و اظهار نظر های زیر را در مکالمات شخص تماس گیرنده دریافت کردید به این تماس ها مشکوک شوید.


•    شما ملزم به پاسخ فوری در رابطه با پیشنهادهای ارائه شده می باشید.
•    شما برنده یک جایزه و هدیه شده اید اما باید هزینه پست و ارسال و هزینه هایی از این قبیل را پرداخت کنید.
•    قبل از اینکه فرصتی برای بررسی دقیق پیشنهاد داشته باشید از شما درخواست اطلاعات کارت بانکی ،شماره حساب بانکی و. . . را می نمایند.
•    با این جمله روبرو می شوید "در مورد استفاده از خدمات و محصولات شرکت، نیازی به تحقیق و مشورت با اشخاصی نظیر وکیل، حسابدار و خانواده و. . . وجود ندارد."
•    در صورتی که شما از فرد بازاریاب تلفنی درخواست مدرک کنید، با این پاسخ مواجه می شوید " شما به هیچ گونه اطلاعات کتبی در مورد شرکت نیاز ندارید و همه چیز شفاف و روشن می باشد. "
•    "شما نباید این فرصت مناسب با سود بالا و بدون ریسک را از دست بدهید."

نکاتی به منظور پیشگیری از کلاهبرداری به روش بازاریابی تلفنی

قبل از هر چیز باید بدانیم بازپسگیری سرمایه از دست رفته از طریق این نوع کلاهبرداری بسیار مشکل می باشد.
•    از یک شرکت ناشناخته و غیر معتبر خرید نکنید. شرکت های معتبر و قانونی می دانند که شما به اطلاعات بیشتری در مورد آن ها نیاز دارید و به تبع این موضوع شفاف سازی بیشتری انجام می دهند.
•    همیشه صبر کنید تا موارد کتبی و نوشته شده ای در مورد پیشنهادات دریافت کنید. اگر جزوه و مطلبی در مورد سرمایه گذاریهای پر هزینه دارید آن را مطالعه و بررسی نمایید و با مشاوران حقوقی و مالی در این باره مشورت نمایید. اما در نهایت مراقب باشید زیرا نوشته کتبی به تنهایی کفایت نمی کند.
•    در مورد شرکت های ناشناخته همواره تحقیق کنید. این تحقیقات می تواند از اداره ثبت شرکت ها گرفته تا اصناف مربوط به فعالیت تجاری بازاریاب تلفنی و حتی سازمان های نظارتی انجام گیرد. اما این موارد نیز هر چند لازم به نظر می رسد ولی کافی نمی باشد.
•    نام فروشنده، مشخصات شغلی، شماره تلفن، آدرس، ایمیل، شماره ثبت شرکت و شماره پروانه کسب تماس گیرنده را قبل از اینکه معامله ای انجام دهید، دریافت نمایید. برخی از کلاهبرداران به صورت کاملا حرفه ای اطلاعات نادرستی به شما می دهند، بنابراین با دقت صحت و درستی این اطلاعات را بررسی نمایید .
•    قبل از ارسال پول این سوال ساده را از خود بپرسید که " چه ضمانتی وجود دارد که پول من واقعاً در شیوه ای که توافق شده است مورد استفاده واقع شود؟"
•    قبل از دریافت خدمات و کالای درخواستی، مبلغی را پرداخت نکنید .
•    مراقب شرکت هایی که برای دریافت پول پیک می فرستند، باشید. آن ها ادعا می کنند که این بخشی از خدمات شرکت می باشد. در حقیقت با این شیوه پول شما را دریافت می کنند بدون اینکه هیچ گونه اثری از خود برای جای بگذارند و شما به آن ها هیچ گونه دسترسی نخواهید داشت .
•    همواره فرصتی را برای تصمیم گیری در نظر بگیرید. شرکت های معتبر، شما را برای تصمیم گیری‌های فوری تحت فشار نمی گذارند .
•    برای دریافت جایزه و هدیه مبلغی پرداخت نکنید، اگر فروشنده به شما بگوید که این مبلغ برای مالیات و هزینه پستی است، شک نکنید که کلاهبرداری در کار می باشد.
•    قبل از انجام معاملات محدودیت های خود را برای ارائه اطلاعات از طریق تلفن در نظر بگیرید. و از ارائه اطلاعاتی که می تواند مورد سوء استفاده قرار بگیرد ، پرهیز نمایید.
•    در مورد صحت پیشنهادات سرمایه گذاری که توسط فروشندگان تلفنی مطرح می شود همواره با مشاوران حقوقی، مالی و دوستان مورد اعتماد و یا  اعضاء خانواده مشورت کنید. این عمل که برای جواب به پیشنهادات کاری و سرمایه گذاری مدتی صبر نمایید، هرگز بی ادبی و خلاف عرف معاملات نمی باشد.
•    هرگز به پیشنهاد هایی که آن را کاملاً متوجه و تفهیم نشده اید پاسخ ندهید.
•    هرگز پول یا اطلاعات مالی خود را از قبیل شماره کارت عابر بانک، تاریخ انقضاء کارت بانکی، شماره حساب بانکی، تاریخ ایجاد یا مشخصات خود را برای شرکت ها و افراد ناشناخته ارسال نکنید.
•    به یاد داشته باشید که اطلاعات شخصی شما معمولا از طریق واسطه ها در اختیار افراد دیگر قرار می گیرد. بنابراین اگر خود بازاریابان تلفنی از این اطلاعات استفاده نکنند حتی خطر سوء استفاده توسط اشخاص ثالث همواره متصور می‌باشد.
•     اگر شما یک بار قربانی شده اید، باید بیشتر مراقب اشخاصی باشید که به منظور جبران ضررهای وارده با شما تماس می گیرند.
•    اگر شما اطلاعاتی در مورد کلاهبرداری های تلفنی دارید، می توانید از طریق ارسال ایمیل موارد مشاهده تخلف را به سایت ایران هشدار گزارش دهید.


http://iranhoshdar.ir/Newsb/1/393
آدرس ايميل شما:  
آدرس ايميل دريافت کنندگان  
 


 

سامانه پیامکی ۳۰۰۰۶۰۸۲سامانه استعلام شرکت های هرمی و بازاریابی شبکه ای

ایران هشدار

درباره ما

تماس با ما

ایمیل

آپارات

دسترسی ها

کلاهبرداری ارتباطی

قمار و شرط بندی

هشدارها

مطالب برگزیده

قوانین و مقررات

اینفوگرافیک

مصاحبه

لینک های مرتبط

اطلاع رسانی فروش مستقیم

اینماد

پلیس فتا

مرکز توسعه تجارت الکترونیکی

اتحادیه کشوری کسب و کارهای اینترنتی

مرکز ملی فضای مجازی