تاريخ:هجدهم تير 1399 ساعت 14:16
کد : 41237

مراقب کلاهبرداری با عنوان فروش کتب درسی در فضای مجازی باشید

مراقب کلاهبرداری با عنوان فروش کتب درسی در فضای مجازی باشید

رئیس پلیس فتای استان مرکزی در خصوص ثبت‌نام کتب درسی دانش‌آموزان هشدار داد و گفت: با توجه به اینترنتی بودن ثبت‌نام کتب درسی، شهروندان مراقب کلاهبرداران سایبری باشند.


به گزارش ایران هشدار به نقل از خبرگزاری مهر؛ سرهنگ احسان آنقی، رئیس پلیس فتا فرماندهی انتظامی استان مرکزی اظهار کرد: با توجه به اینکه ثبت‌نام کتب درسی به صورت غیرحضوری و به صورت اینترنتی انجام می‌شود، افراد سودجو با سوءاستفاده از این موقعیت پیش‌آمده با ترفندهای مختلف و تبلیغات اغواکننده در فضای مجازی و به خصوص در شبکه‌های اجتماعی، اقدام به کلاهبرداری از افراد می‌کنند.

وی ادامه داد: متأسفانه در مراجعات اخیر به این پلیس، برخی کاربران به علت بی توجهی و استفاده از اپلیکیشن‌ها و لینک‌های فیشینگ که تحت عنوان ثبت نام کتب درسی در شبکه‌های اجتماعی تبلیغ می‌شود، مورد کلاهبرداری قرار گرفته و این روند رو به افزایش است.

به گفته رئیس پلیس فتا فرماندهی انتظامی استان مرکزی به منظور پیشگیری از بروز اینگونه کلاهبرداری‌ها و با توجه به حساسیت موضوع، ضرورت تشکیل کارگروه برنامه‌ریزی سفارش و توزیع کتب درسی و بسته و نظارت و مدیریت بر تمام فرآیند سفارش اینترنتی و توزیع از طریق سامانه فروش و توزیع مواد آموزشی از سوی دستگاه‌های مسئول یک نیاز و ضرورت است.

این مقام انتظامی افزود: ضمن تشدید نظارت و مدیریت بر فرایند سفارش و توزیع کتب درستی لازم است مدیران فنی سامانه‌های ثبت‌نام نیز امنیت اطلاعات کاربران را تأمین و راه نفوذ کلاهبرداران حرفه‌ای را با برنامه‌های امنیتی مسدود کنند.
 
آنقی با تاکید بر اینکه والدین هنگام ثبت‌نام محتوای آموزشی و کتب درسی فرزندانشان تنها از طریق وب‌سایت رسمی که توسط آموزش و پرورش معرفی می‌شود اقدام کرده و از ورود به سایت‌های غیر معتبر و نامطمئن جدا خودداری کنند، بیان کرد: کاربران فضای مجازی توجه داشتند باشند که ثبت‌نام و پرداخت هزینه صرفاً از طریق درگاه ایمن انجام پذیرد و هنگام ورود اطلاعات بانکی از صفحه‌کلیدهای مجازی استفاده کرده و در صورت ثبت‌نام در محل‌های دیگر مانند کافی نت‌ها مراقب کی لاگر و دیگر موارد زمینه‌ساز کلاهبرداری باشند.

وی یادآور شد: والدین محترم هنگام ثبت‌نام اینترنتی فرزندان خود حتماً آدرس وب‌سایت رسمی ارائه‌شده از سوی آموزش و پرورش را به صورت دستی وارد کرده و به نتایج موتورهای جستجو اعتماد نکنند.

رئیس پلیس فتا فرماندهی انتظامی استان مرکزی در پایان از هم‌وطنان خواست در صورت مواجهه با هرگونه مورد مشکوک در خصوص کلاهبرداری اینترنتی موضوع را از طریق وب‌سایت پلیس فتا به آدرس Cyberpolice.ir بخش مرکز فوریت‌های سایبری، لینک ثبت گزارش‌های مردمی با ما در میان بگذارند.

آدرس ايميل شما:  
آدرس ايميل دريافت کنندگان  
 


 

سامانه پیامکی ۳۰۰۰۶۰۸۲سامانه استعلام شرکت های هرمی و بازاریابی شبکه ای