تاريخ:هفتم مهر 1399 ساعت 11:56
کد : 41442

افزایش سهم کشور از اقتصاد دیجیتال با طرح ایران هوشمند

افزایش سهم کشور از اقتصاد دیجیتال با طرح ایران هوشمند

وزیر ارتباطات گفت: در صورت اجرای برنامه ایران هوشمند، کشور سهمی از اقتصاد دیجیتال در جهان به خود اختصاص خواهد داد.

به گزارش ایران هشدار به نقل از خبرگزاری میزان، وزیر ارتباطات گفت: در صورت اجرای برنامه ایران هوشمند، کشور سهمی از اقتصاد دیجیتال در جهان به خود اختصاص خواهد داد.
محمد جواد آذری جهرمی ‌در مراسم رونمایی از کاربست‌های ۵G در ایران و «انعقاد تفاهم‌نامه‌های خودروی خودران و بیمارستان هوشمند» با گرامیداشت هفته دفاع مقدس اظهار کرد: در تاریخ ایران و اسلام نشان‌های فراوانی از عبور و سربلندی کشور از مشکلات وجود دارد که می‌توان به حمله چنگیزخان مغول به ایران اشاره کرد که رئیس جمهور آمریکا نیز دست کمی از آن ندارد، اما ایران سربلند ماند.
وزیر ارتباطات اظهار کرد: آینده روشن برای یک کشور است و برای فرد نیست، اما رسیدن به این موضوع نیازمند تلاش است و دولت‌ها با وجود موانع متعدد برای رسیدن به رویا و اهداف خود نیازمند تلاش است.
وی ادامه داد: وزارت ارتباطات به سهم خود برای رسیدن به آینده روش ایران برنامه ایران هوشمند را پیگیری کرده است، این برنامه ظرف دو سال توسط دانشگاه تهران با همراهی استاید و نخبگان علمی در بخش‌های مختلف آماده شد، اما نیاز به غنی سازی بیشتری دارد.
آذری جهرمی بیان کرد: نزدیک به سه ماه است که این برنامه به شورای عالی فضای مجازی ارائه شده و رئیس جمهور دستور نوبت بررسی را داده و این مضوه به دلیل ماهیت چندوجهی بودن آن به شورای عالی فضای مجازی ارائه شده است.
وزیر ارتباطات بیان کرد: در صورت اجرای برنامه ایران هوشمند، کشور سهمی از اقتصاد دیجیتال به خود اختصاص خواهد داد، برای این برنامه تلاش‌های زیادی صورت گرفته و مهمترین بخش این حوزه بحث راه اندازی نسل پنجم است.
وی ادامه داد: ۱۲ سال برای آمدن نسل سه و چهار اینترنت به کشور به دلیل دل نگرانی‌های فرهنگی و اجتماعی به هدر رفت و فرصت همزیستی مسالمت آمیز به دلیل تغییر سبک زندگی شکل گرفته شد.
آذری جهرمی بیان کرد: فناوری ۵G در دنیا در حال توسعه است و با برنامه ایران هوشمند به دنبال توسعه همه بخش‌های فضای مجازی برای رسیدن به این فناوری است.
آذری جهرمی بیان کرد: کیش به عنوان شهر آزمایشی به عنوان محیطی برای اجرای استاندار‌های هوشمند شبکه ۵G به همکاری شرکت ایرانسل انتخاب شده است و بخشی در رابطه با موضوع خدمات سلامت هوشمند نیز مورد توجه قرار گرفته که در اولویت برنامه‌های اپراتور‌ها نیز قرار گرفته است.
وزیر ارتباطات عنوان کرد: تولید مودم‌های ۵G در کشور در حال اجرا است، اما محدود به این بخش نخواهد بود و اقدامات دیگری نیز در ورود به این فناوری در حال شکل گیری است. وی ادامه داد: ایران پنجمین کشور در خصوص ورود فناوری ۵G در خاورمیانه است و البته این تاخیر به دلیل هماهنگی برای دریافت مجوز‌های لازم و آمادگی برای ورود به این سطح از فناوری است. به گفته وی؛ در قالب شبکه ملی اطلاعات به وزارت ارتباطات تکلیف شده تا سال ۱۴۰۴، ۱۰ درصد اطلاعات بر روی شبکه ۵G بارگذاری شود.

وزیر ارتباطات بیان کرد: ایرانسل دو نقطه دیگر برای ارائه خدمات ۵G در عباس آباد و دانشگاه تربیت مدرس در نظر گرفته که در مراحل پایانی اجرای آن است. وی افزود: به دلیل عقب افتادگی در شبکه توسعه ثابت، که این موضوع به مخابرات باز می‌گردد به دنبال ارتقا به صورت نقطه‌ای با استفاده از نسل پنجم برای اینترنت خانگی هستیم. مجوز‌های لازم در کمیسیون تنظیم مقرارت به چند شرکت داده شده است و تا اسفند ماه بخشی از مراکز پر تراکم ارائه می‌شود. آذری جهرمی افزود: سرمایه گذاری مناسبی در این بخش وجود دارد و در برنامه ششم توسعه برای وزارت ارتباطات ۱۹.۴ درصدی در حوزه فناوری را بالا تعیین کردند.
وزیر ارتباطات بیان کرد: امیدوارم برخی از موانع برای حوزه شرکت‌های حوزه فناوری در بورس محیا شود و به دلیل دریافت پالس‌های مثبت امیدواریم سرمایه گذاری در این بخش به به توسعه زیرساخت منجر شود.
وی ادامه داد: فناوری ۵G با کاربرد‌های آن‌ها در حال شکل گیری است و اقتصاد مظمنی حول آن شکل گرفته به گفته مدیرعامل همراه اول متوسط مصرف اینترنت برای هر کاربر در ماه حدود ۹ گیگابایت است و در اپراتور‌های فیکس به طور میانگین بین ۴۰ تا ۶۰ گیگابایت است و می‌تواند بخشی از بار شبکه ثابت را تامین کند.
وزیر ارتباطات عنوان کرد: امروز به طور رسمی خدمات رسانی شبکه ۵G مورد بهره برداری قرار می‌گیرد و شرکت خدماتی برای کاربران اینترنت را فراهم می‌کنند و وزارت ارتباطات نیز از آن حمایت می‌کنند.
وی ادامه داد: اجرای طرح پوشش شبکه به منظور خدمات رسانی با مشکلات فراوانی مواجه است، به طور مثال در منطقه دروس با وجود تراکم بالای کاربران، اجازه نصب دکل داده نمی‌شود، این موضوع باعث عدم پوشش مناسب در شبکه است.
وزیر ارتباطات بیان کرد: قرار نیست با افزایش سرعت اینترنت قیمت آن افزایش یابد، طبق سند ملی ارتباطات قیمت اینترنت باید ۲ درصد سبد اقتصاد خانوار را تشکیل دهد و طی سال‌های گذشته شاهد کاهش قیمت را طی ۷ سال اخیر بودیم.
وی افزود: تولید محتوا متناسب با توسعه شبکه نسل پنجم رشد خواهد کرد، صحبت‌های درخصوص عدم همکاری وزارت ارتباطات با پیام رسان‌های داخلی شکل گرفته بود، اما جواب وزارت ارتباطات به انتقادات این بود که رشد پیام رسان‌ها به خدمات بستگی دارد نه سرور.
وزیر ارتباطات ادامه داد: در حال حاضر سامانه شاد راه اندازی شده که کار ارزشمندی از سوی همراه اول و وزارت آموزش پرورش است و ترافیک ۷۰۰ گیگاباتی برای آن در نظر گرفته شده که در حال حاضر تنها ۱۸۰ گیگابایت آن مورد استفاده قرار گرفته است.
وی افزود: استفاده از شبکه ملی به دلیل عدالت آموزشی برای معلمان و دانش آموزان رایگان شده است و برای بخش‌های آموزش عالی نیز برنامه وجود دارد و به دنبال اتصال حدود ۱۱۰۰ دستگاه به شبکه فیبر نوری هستیم و با ارائه بسته رایگان به اساتید گام مهمی در توسعه آموزش مجازی برداشته شد.
آذری جهرمی بیان کرد: پیامی‌های در خصوص عدم دریافت بسته اینترنتی از سوی برهخی از اساتید دریافت مردیم که این موضوع مربوط به لیست ارائه شده از سوی وزارت علوم است که نیازمند بازبینی دارد.
ایرانسل همراه اول و مخابرات در کنار آموزش و پرورش قرار گرفته است و زیر ساخت‌های ابری و ارتباطات لازم برای دانشگاه و سامانه‌ها دانشگاهی توزیعی است و خدمات شامل پهنای باند به صورت جد مورد پیگیری است تا آموزش در شرایط کرونا تعطیل نشود. به گفته وی؛ شیوه آموزش در فضای مجازی نیازمند اصلاح است.
آذری جهرمی بیان کرد: امروز رسما فعالیت در خصوص ایران هوشمند و اقتصاد دیجیتال آغاز شد و امیدوارم خبر‌های خوبی در این خصوص برای مردم داشته باشیم.

http://iranhoshdar.ir/Newsb//41442
آدرس ايميل شما:  
آدرس ايميل دريافت کنندگان  
 


 

سامانه پیامکی ۳۰۰۰۶۰۸۲سامانه استعلام شرکت های هرمی و بازاریابی شبکه ای

ایران هشدار

درباره ما

تماس با ما

ایمیل

آپارات

دسترسی ها

کلاهبرداری ارتباطی

قمار و شرط بندی

هشدارها

مطالب برگزیده

قوانین و مقررات

اینفوگرافیک

مصاحبه

لینک های مرتبط

اطلاع رسانی فروش مستقیم

اینماد

پلیس فتا

مرکز توسعه تجارت الکترونیکی

اتحادیه کشوری کسب و کارهای اینترنتی

مرکز ملی فضای مجازی