تاريخ:بيست و يکم دی 1399 ساعت 11:05
کد : 41737

تراکنش‌های بانکی برای جلوگیری از پولشویی کنترل می‌شود

تراکنش‌های بانکی برای جلوگیری از پولشویی کنترل می‌شود
رئیس بانک مرکزی گفت: تراکنش‌های بانکی برای جلوگیری از پولشویی با قدرت تحت نظارت و کنترل است.

به گزارش ایران هشدار به نقل از خبرگزاری شبستان؛ عبدالناصر همتی، رییس کل بانک مرکزی در حاشیه جلسه با مدیران عامل بانک‌ها و موسسات اعتباری مطرح کرد: انتظارات تورمی کنترل شده است. رشد اقتصادی بدون کمک بانک‌ها میسر نبود. تراکنش‌های بانکی برای جلوگیری از پولشویی تحت نظارت و کنترل است. برای کنترل تورم، استقلال بانک مرکزی ضروری است.

او ضمن ابراز امیدواری درباره بهبودی شرایط اقتصادی کشور گفت: باتوجه به تحولات بین المللی، بی شک شرایط ما بهبود خواهد یافت. چراکه طی این مدت دشمن فشار بسیاری را بر مردم ما وارد کرد و البته مقاومت مردم جواب داده است و از شرایط سخت عبور کرده ایم.

رییس کل بانک مرکزی با اشاره به انتشار گزارش متغیر‌های پولی، عنوان کرد: خوشبختانه سیالیت پول و رشد آن صفر شده است و این امر به معنای توقف رشد پول است. در توضیح لازم به ذکر است که رشد پول به معنای حجم سپرده دیداری و اسکناس ومسکوک است که همانگونه که اشاره کردم رشد آن متوقف شده است و البته این امر نوید دهنده کنترل انتظارات تورمی است.

وی یادآور شد: توقف رشد «پول» و کاهش رشد دوازده ماهه آن در آذر ماه نسبت به آبان، نشانه مهمی از کاهش انتظارات تورمی است و این نکته سیگنال مثبتی به بازار‌ها تلقی می‌شود و آرامش بازار‌ها به تبع این امر محقق خواهد شد. همچنین آمار‌ها حاکی از، رشد ۱۵.۵ درصدی پایه پولی در ۹ماهه سال جاری و توقف رشد «پول» در آذر ماه و کاهش ۱۰.۳ درصدی رشد دوازده ماهه این متغیر در آذرماه نسبت به آبان ماه بوده است و البته دلیل کاهش این امر ناشی از عواملی مانند مقاومت بانک مرکزی، همکاری بانک‌ها و انتشار اوراق است.

همتی با اشاره به اهمیت استقلال بانک مرکزی در کنترل تورم گفت: در صورتی که بانک مرکزی مستقل و براساس نظرات کارشناسی خود تصمیم بگیرد، کنترل تورم آسان خواهد شد و با تحقق این امر در طولانی مدت شاهد رسیدن به هدف تورمی خواهیم بود.

رئیس شورای پول و اعتبار درباره کنترل ترازنامه بانک‌ها از ابتدای دی ماه سال جاری گفت: همانطور که پیش از این نیز عنوان کردم، بانک مرکزی ترازنامه بانک‌ها را به صورت سه ماهه کنترل می‌کند و ضروری است شبکه بانکی درخصوص رشد ترازنامه‌های خود کنترل لازم را داشته باشد. ذکر این نکته ضروری است که این بانک برای بانک‌ها که نسبت به کنترل ترازنامه‌های خود اهتمام لازم را نداشتند، باتوجه به مجوز‌های شورای پول و اعتبار اقدامات تنبیهی را لحاظ می‌کند.

وی خاطرنشان کرد: از ابتدای دی ماه ترازنامه‌های بانک‌های تجاری باید ماهانه دو درصد و بانک‌های تخصصی ماهانه ۲.۵ درصد رشد کند.

رییس شورای پول و اعتبار درخصوص کنترل نقدینگی گفت: کنترل نقدینگی برای بانک مرکزی بسیار مهم است و البته از نظام بانکی می‌خواهم که نسبت به این امر اهتمام لازم را داشته و برای تحقق این مهم، بر رشد ترازنامه خود کنترل داشته باشند.

همتی با اشاره به برخی انتقادات درباره عملکرد بانک‌ها تأکید کرد: طی هشت ماه اول سال جاری بانک‌ها بیش از هزارهزار میلیارد تومان تسهیلات اعطا کردند که ۳۰ درصد آن متعلق به بخش صنعت است. همچنین در مجموع، ۶۰ درصد سرمایه در گردش بوده و این امر به معنای آن است که نزدیک به ۶۰۰ هزار میلیارد تومان از ابتدای سال بابت سرمایه گردش اعطا شده است و این موارد به بخش‌های مختلف اقتصادی همچون صنعت، کشاورزی و بازرگانی تعلق گرفته است؛ لذا شبکه بانکی تلاش خود را برای حمایت از تولید به کار گرفته است، قطعاً جهش تولید بدون همکاری و تسهیلات دهی بانک‌ها محقق نمی‌شود و در این زمینه ضروری است مدیران عامل بانک‌ها دستاورد‌ها و عملکرد خود در حمایت از تولید را از طریق رسانه‌ها به اطلاع هم وطنان برسانند.

او بااشاره به صحبت‌های حجت الاسلام والمسلمین رئیسی، رئیس قوه قضاییه، مبنی بر حمایت از تولیدکنندگان تصریح کرد: از قوه قضاییه به دلیل حمایت‌ها و دقت نظرشان تشکر می‌کنم و البته نظام بانکی نیز در این زمینه اقدامات جدی را انجام داده است. امیدواریم بانک‌ها در امور اقتصادی کشور همچنان از تولید حمایت کنند و قطعاً رشد اقتصادی و جهش تولید بدون حمایت‌های شبکه بانکی از تولید محقق نمی‌شود. البته در این مسیر ضروری است نظام بانکی براساس بخشنامه‌های بانک مرکزی نسبت به نرخ سود پایبندی لازم را داشته باشند.

رییس کل بانک مرکزی در ادامه یادآور شد: البته ذکر این نکته ضروری است که برخی نرخ‌های سود نرخ مبادله‌ای است و مبنای آن مشخص و براساس اعلام بانک مرکزی است. اما برخی نرخ‌های سود مربوط به عقود مشارکتی و علی الحساب است و براساس محساباتی که در قرارداد وجود دارد، نرخ سود اخذ می‌شود. البته بانک مرکزی نیز در این زمینه نظارت لازم را به عمل می‌آورد و در این زمینه حقوق تولیدکنندگان را نیز مدنظر دارد.

http://iranhoshdar.ir/Newsb/1/41737
آدرس ايميل شما:  
آدرس ايميل دريافت کنندگان  
 


 

سامانه پیامکی ۳۰۰۰۶۰۸۲سامانه استعلام شرکت های هرمی و بازاریابی شبکه ای

ایران هشدار

درباره ما

تماس با ما

ایمیل

آپارات

دسترسی ها

کلاهبرداری ارتباطی

قمار و شرط بندی

هشدارها

مطالب برگزیده

قوانین و مقررات

اینفوگرافیک

مصاحبه

لینک های مرتبط

اطلاع رسانی فروش مستقیم

اینماد

پلیس فتا

مرکز توسعه تجارت الکترونیکی

اتحادیه کشوری کسب و کارهای اینترنتی

مرکز ملی فضای مجازی