تاريخ:هجدهم اسفند 1400 ساعت 10:20
کد : 42277

جولان کلاهبرداران مجازی در ناآگاهی خریدهای اینترنتی

جولان کلاهبرداران مجازی در ناآگاهی خریدهای اینترنتی
رئیس پلیس فتا البرز در خصوص خریدهای اینترنتی و سوء استفاده کلاهبرداران دراین فضا، به کاربران مجازی هشدار داد.

به گزارش ایران هشدار به نقل از  ایسنا؛ سرهنگ رسول جلیلیان، رئیس پلیس فتا البرز گفت: با گسترش کسب و کار مجازی، خریدهای اینترنتی در کشور نیز روز به روز ماهیت دیگری به خود می گیرد که ضرورت دارد کاربران هنگام خرید ازاین سایت ها از هویت اصلی آن مطلع شوند.

وی افزود: دراین فضا تبلیغات غیرواقعی نیز وجود دارد که در برخی از آنها هویت واقعی فروشنده و مکان وی مشخص نیست و کاربران با دقت کافی باید اصالت کالا را مد نظر قراردهند.

سرهنگ جلیلیان گفت: مجرمان سایبری از این بستر سوءاستفاده کرده و با ارائه کالاهای ارزان‌ قیمت با طراحی زیبا و وسوسه‌انگیز با مخاطب شناسی خاص اقدام به کلاهبرداری اینترنتی می‌کنند.

این مقام انتظامی تاکید کرد: خریداران اجناس هنگام خرید، فاکتور و جعبه اصلی کالا را دریافت کرده و به یاد داشته باشند که سریال جعبه و نوع کالا یکی باشد تا اصالت کالا مشخص شود.

وی بیان کرد: کلاهبرداران با این ترفند، کاربر را به واریز بخشی یا نیمی از هزینه کالا وادار می‌کنند ولی پس از واریز وجه به صورت اینترنتی، دیگر خبری از کالا نیست.

رئیس پلیس فتا استان البرز یادآور شد: برخی واحدهای صنفی به صورت غیرمجاز اقدام به عرضه محصولات دست دوم و بی کیفیت می‌کنند و کاربران را به سمت درگاه های جعلی سوق داده و مبادرت به سرقت اطلاعات بانکی و اقدام به کلاهبرداری و برداشت غیرمجاز می کنند.

سرهنگ جلیلیان خاطرنشان کرد که درچنین شرایطی کاربران از سایت هایی که دارای نماد الکترونیکی بوده خرید کرده و هنگام پرداخت وجه از درگاه اصلی اقدام به تراکنش کنند.

وی ادامه داد: کلاهبرداران با ترفند خاصی نظیر ایجاد صفحات جعلی پرداخت های بانک و فروشگاه های مجازی جعلی از کاربران اطلاعات بانکی، شماره کارت، رمز اینترنتی CVV۲ و تاریخ انقضای کارت را اخذ و سپس اقدام به برداشت غیر مجاز می کنند.

به گفته وی، هوشیاری کاربران برای پیشگیری ازسرقت‌های الکترونیکی حائز اهمیت بوده و آگاهی شهروندان از نحوه استفاده از کارت‌های بانکی و فضای اینترنتی در انجام عملیات رمزگذاری می تواند به پیشگیری از کلاهبرداری در این فضا کمک کند.

رئیس پلیس فتا استان البرز اظهار کرد: مردم قبل از خرید مجازی باید از اصلی بودن صفحه سایت و نشانی اینترنتی مطمئن شوند تا در دام درگاه های جعلی قرار نگیرند، در غیر این صورت کلاهبرداران با ترفندهای خاص مانند ایجاد صفحات جعلی از حساب های بانکی مردم برداشت خواهند کرد.

http://iranhoshdar.ir/Newsb/1/42277
آدرس ايميل شما:  
آدرس ايميل دريافت کنندگان  
 


 

سامانه پیامکی ۳۰۰۰۶۰۸۲سامانه استعلام شرکت های هرمی و بازاریابی شبکه ای

ایران هشدار

درباره ما

تماس با ما

ایمیل

آپارات

دسترسی ها

کلاهبرداری ارتباطی

قمار و شرط بندی

هشدارها

مطالب برگزیده

قوانین و مقررات

اینفوگرافیک

مصاحبه

لینک های مرتبط

اطلاع رسانی فروش مستقیم

اینماد

پلیس فتا

مرکز توسعه تجارت الکترونیکی

اتحادیه کشوری کسب و کارهای اینترنتی

مرکز ملی فضای مجازی