تاريخ:بيست و سوم خرداد 1395 ساعت 12:55
کد : 4715

فرصت ها و چالش های ترابرد پذیری

فرصت ها و چالش های ترابرد پذیری
ترابرد پذیری شماره تلفن همراه فرآیندی است که مشترک تلفن همراه می تواند با حفظ شماره تلفن همراه خود از یک خدمت دهنده تلفن همراه به خدمات دهنده دیگری کوچ کند.
ایران هشدار - ترابرد پذیری شماره تلفن همراه فرآیندی است که مشترک تلفن همراه می تواند با حفظ شماره تلفن همراه خود از یک خدمت دهنده تلفن همراه به خدمات دهنده دیگری کوچ کند. در واقع در ترابرد پذیری شماره ها امکان جا به جایی مشترکان را در اپراتور های مختلف با حفظ شماره مهیا می کند به گونه ای که اگر یک سیم کارت از اپراتور A با شماره X داشته باشید، می توانید همان شماره را با رعایت برخی شرایط که در مصوبه اصول اجرایی MNP (mobile number portability ) کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات به آن اشاره شده است به اپراتور بگیرد.
این تکنولوژی قدمتی بیش از 15 سال دارد و هم اکنون در بیش از 70 کشور دنیا انجام می شود. سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی در مصوبه 189 خود در تاریخ 94/3/18 با تعیین مهلت 18 ماهه برای اجرای این طرح اپراتورهای تلفن همراه را حداکثر تا تاریخ 94/9/18 ملزم به ارائه این خدمت نمود. در همین راستا تفاهم نامه ای بین اپراتور های تلفن همراه به امضا رسید و این موضوع در دستور کار اپراتور ها قرار گرفت. اجرای این طرح و استفاده از آن همانند دیگر موارد استفاده از تکنولوژی چالش ها و مزایایی را توأم با یکدیگر دارد که قصد داریم در این مطلب به صورت اجمالی بدان ها اشاره کنیم.
الف) مزایای ترابرد پذیری شماره تلفن همراه
یکی از مزایای اجرای این طرح در کشور آن است که اپراتور ها برای حفظ جایگاه و مشتریان خود سعی بر ارائه خدمات جذاب تر و ارزان تر دارند؛ در واقع این حالت رقابت بر سر فروش سیم کارت نیست، بلکه رقابت بر سر این است که کدام اپراتور ها خدمات بهتری ارائه خواهند داد. در همین راستا اپراتور ها برای حفظ مشتریان فعلی خود اقدام به ارائه طرح های مدت دار بسیا جذاب می کنند تا بتوانند با توجه به اینکه مشتری هزینه اولیه بالایی پراخت کرده تمایلی نداشته باشد اپراتور فعلی را تغییر دهد. از موارد دیگر امکان دسترسی به آنتن دهی مناسب برای مشترکین خطوط تلفن همراه است. اگر در محل سکونت آن ها آنتن دهی مناسبی وجود نداشته باشد، کاربران می توانند با بررسی این موضوع اپراتور هایی را انتخاب کنند که در محل سکونت آن ها آنتن دهی مناسب تری ارائه دهند.
ب) معایب ترابرد پذیری
با توجه به اینکه پایگاه داده ای ترابرد پذیری به شکل مستقل در رگولاتوری مستقر و تمام اطلاعات مشترکان متقاضی در آنجا ثبت می شود تا بعد از آن عملیات مسیر دهی تماس ها به اپراتور های مقصد به صورت متمرکز صورت گیرد و با توجه به اینکه تاکنون رگولاتوری تجربه ای در برخورد با تقاضای مستقیم مشترکان نداشته است، با چالش در مدیریت این عملیات مواجه می شود. همچنین مشترکانی که در اپراتور دیگر ترابرد می شوند باید مدت زمانی را صرف آموزش کنند تا از کد های مربوط به خدمات و نحوه فعال سازی آن ها در اپراتور جدید با خبر شوند. این عدم آشنایی می تواند مشکلات مالی را برای کاربران ایجاد کند. باید در نظر داشت نیمی از هزینه های ترابرد می تواند بر عهده مشترکان و متقاضیان باشد. یکی دیگر از مشکلات انجام ترابرد پذیری عدم تشخیص تماس های درون و برون شبکه ای است.
 

http://iranhoshdar.ir/Newsb/1/4715
آدرس ايميل شما:  
آدرس ايميل دريافت کنندگان  
 


 

سامانه پیامکی ۳۰۰۰۶۰۸۲سامانه استعلام شرکت های هرمی و بازاریابی شبکه ای

ایران هشدار

درباره ما

تماس با ما

ایمیل

آپارات

دسترسی ها

کلاهبرداری ارتباطی

قمار و شرط بندی

هشدارها

مطالب برگزیده

قوانین و مقررات

اینفوگرافیک

مصاحبه

لینک های مرتبط

اطلاع رسانی فروش مستقیم

اینماد

پلیس فتا

مرکز توسعه تجارت الکترونیکی

اتحادیه کشوری کسب و کارهای اینترنتی

مرکز ملی فضای مجازی