فیشینگ به سایت هدفمندسازی یارانه‌ها رسید!
سودجویان با طراحی سایت جعلی هدفمندسازی یارانه ها و ارسال پیامک به شهروندان قصد به سرقت بردن اطلاعات بانکی آن ها را داشته اند.
تاريخ : بيست و دوم ارديبهشت 1398 ساعت 13:23   کد : 30256
به گزارش ایران هشدار، سرهنگ امین یادگارنژاد، رئیس پلیس فتا کرمان در تشریح این خبر گفت: سودجویان با طراحی سایت جعلی هدفمندسازی یارانه ها و ارسال پیامک به شهروندان با متن، "برای اعلام نیازمندی یارانه نقدی فرم مربوطه با مراجعه به سایت  yon.ir/fooi  اقدام نمایند در غیر اینصورت تا آخر ماه جاری یارانه نقدی شما حذف خواهد شد" قصد به سرقت بردن اطلاعات بانکی آن ها را داشته اند. سایت مذکور با نام سامانه یارانه نقدی شبیه سازی شده و در هنگام وارد کردن اطلاعات مربوطه ابتدا مبلغ بیست هزار ریال به منظور کارمزد دریافت می نماید.
 
وی در ادامه بیان کرد:متاسفانه سایت www.refahi.ir/kernel/form متعلق به سازمان هدفمندسازی یارانه ها، سامانه مدیریت حساب بانکی خانوار می باشد که مجرمان با جعل این سایت و هدایت آن به درگاه پرداخت جعلی اقدام به خالی کردن حساب افراد می کنند.
 
سرهنگ امین یادگارنژاد این شگرد مجرمانه را فیشینگ عنوان کرد و افزود: فیشینگ در اصطلاح کامپیوتری به معنای ساخت یک سایت که بسیار شبیه قسمت های مختلف یک سایت معتبر است و از طریق آن سایت شبیه سازی شده کاربران را گمراه ساخته و اطلاعات شخصی و محرمانه آنان را به سرقت می برند.، کاربران هم که معمولاً بدون توجه به آدرس صرفاً به شمایل و ظاهر سایت‌ها اعتماد می‌کنند، و با وارد کردن اطلاعات کارت بانکی خود به شکلی بدون واسطه در اختیار فیشر‌ها قرار می‌گیرد.
 
وی افزود: در این شیوه فیشرها بعد از طراحی سایتی مشابه سایت اصلی، آن را در اینترنت انتشار می دهند و به منظور هدایت قربانیان به سایتشان با وارد کردن اطلاعات محرمانه، از روش های مختلفی استفاده می کنند. مثلاً با ایجاد پیغامی دروغین و انتشار آن در اینترنت و ارسال آن به پست الکترونیکی و یا به صورت پیامکی و ... افراد را به درون سایت شبیه سازی شده خود می کشانند.
 
یادگارنژاد با اشاره به سرقت اطلاعات بانکی شهروندان از طریق سایت های جعلی گفت: کاربران گرامى با توجه به اینکه ثبت نام یا هر گونه اقدام در خصوص هدفمند سازی یارانه ها تنها از طریق سایت اینترنتی‌www.refahi.ir‎‌ انجام می‌شود سعی نمایند آدرس  www.refahi.ir را عیناً در آدرس بار تایپ کنند و از استفاده کردن سایت های جانبی که کاربران را به این سایت هدایت می نمایند اجتناب کنند.
 
این مقام مسئول در خاتمه سخنانش بیان داشت‌: سایت پلیس فتا به آدرس الکترونیکی www.cyberpolice.ir آماده دریافت گزارش های مردمی بوده و همچنین کاربران گرامی می‌توانند آخرین اخبار حوادث و رویدادهای سایبری را از این سایت دریافت کنند ، همچنین شماره تماس ۲۴۶۰۳ ۲۱۸ ۰۳۴ به صورت شبانه روزی آماده پاسخگویی به سوالات شهروندان در سراسر استان است.
 
پایگاه اطلاع رسانی پلیس فتا‌

دسترسی ها
  info@iranhoshdar.ir

   کلیه حقوق این سایت متعلق به وبسایت iranhoshdar.ir می باشد و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.