ضرورت فعال سازی نرم‌افزار رمز دوم یکبار مصرف(OTP)
برای فعال سازی و دریافت فایل نرم افزار رمز یک بار مصرف حتماً به سایت اصلی بانکی که حساب آنها در آن ایجاد شده مراجعه و از باز کردن لینک های شبا که در شبکه های اجتماعی و پیام رسان فضای مجازی تبلیغ می شود،خودداری نمایید.
تاريخ : بيست و پنجم ارديبهشت 1398 ساعت 14:30   کد : 30265
به گزارش ایران هشدار، سرهنگ مهدی قاسمی، رئیس پلیس فتا بوشهر در تشریح این خبر گفت: رمز یک‌بار مصرف یا OTP  One Time Password یک جایگزین برای رمز دوم می باشد رمز یکبار مصرف برای ایمن‌سازی دسترسی کاربران به سیستم های الکترونیکی ارائه شده که در آن از قابلیت های رمزنگاری برای تولید رمز تصادفی یک بار مصرف استفاده می‌ شود و کاربران استفاده کننده از خدمات بانکداری اینترنتی امکان جابجایی مبالغ بالاتر و ایمن‌تری را داشته باشند.
 
رئیس پلیس فتا بوشهر بیان کرد: OTP و یا One Time Password یک روش محافظت از اطلاعات برای جلوگیری از سرقت رمز عبور  می باشد که  رمز عبور با استفاده از روش های رمزنگاری تولید می‌ شود و تنها برای یک بار ورود به سیستم معتبر است، مهمترین مزیت استفاده از OTP  و یا رمز یک بار مصرف این است، که سرقت اطلاعات با دانستن رمز عبور غیر ممکن می‌گردد.
 
وی اظهار داشت: در اکثر این برداشت‌های اینترنتی غیر مجاز، سهل‌انگاری مالباختگان، وجود بدافزارها و فایل‌های مخرب طراحی شده توسط هکرها و مجرمین سایبری در شیوه ها و قالب‌های متفاوت از دلایل مهم شکل‌گیری هستند و غالباً در سه بستر کپی کردن کارت‌های بانکی، برداشت از طریق کیلاگرها و برداشت‌های فیشینگ انجام می‌شود.
 
این مقام انتظامی اظهار کرد: نکته مهم در این موضوع، لو رفتن رمز دوم حساب ها بوده که زمینه سوءاستفاده مجرمین سایبری را مهیا می نماید.
 
قاسمی تصریح کرد: مهمترین مزیت استفاده از تکنولوژی OTP یا رمزهای یکبار مصرف، این است که اگر به هر علتی اطلاعات حساب بانکی شما توسط مجرم سایبری کپی شود بعلت دسترسی مجرم به رمز دوم قدیمی که در همان استفاده اولیه باطل شده و عدم دسترسی به رمز دوم جدید، امکان ورود به سامانه و سیستم و برداشت از حساب شما برای وی دیگر وجود نخواهد داشت.
 
وی با اشاره به اینکه در تکنولوژیOTP برای انجام هر تراکنش یک رمز  تصادفی تولید و صرفاً برای یک تراکنش اعتباردارد، گفت :رمزهای یکبار مصرف، بسیاری از نقاط ضعف رمزهای قدیمی یا همان رمزهای ثابت را پوشش می‌دهد و امنیت بیشتری را فراهم می‌آورد، مهم‌ترین نقصی که توسط رمز یکبار مصرف جبران می‌شود، عدم آسیب‌پذیر بودن در تکرار حملات است. 
 
قاسمی هشدار داد: با استفاده از این روش، یک مزاحم بالقوه که به نحوی موفق به دستیابی رمز یکبار مصرف می‌شود که قبلاً با آن به سرویسی دسترسی پیدا کرده‌اند یا تراکنشی انجام شده است، دیگر قادر نخواهد بود تا از آن سوءاستفاده کند ، به این دلیل که بعد از یکبار استفاده ، رمز باطل می‌گردد.
 
وی افزود: پسورد یکبار مصرف تولید شده، نباید توسط کامپیوتر کاربر (یا حتی وسیله دیگری با همان خط اینترنت) به دست کاربر برسد زیرا در این‌صورت؛ علاوه بر کاربر، برنامه جاسوس نیز می‌تواند به آن دست یابد.
 
رئیس پلیس فتا بوشهر به کاربران فضای مجازی توصیه کرد: جهت فعالسازی و دریافت فایل نرم افزار حتماً به سایت اصلی بانکی که حساب آنها در آن ایجاد شده مراجعه کرده و از باز کردن لینک‌های شبا که در شبکه‌های اجتماعی و پیام‌رسان فضای مجازی تبلیغ می‌ شود ،خودداری کنندد.
 
سرهنگ قاسمی در انتها خاطر نشان کرد: پلیس فتا به‌ صورت شبانه‌روزی آماده پاسخگویی به شهروندان بوده و کاربران می‌توانند مشکلات خود را در خصوص فضای مجازی با مراجعه حضوری و همچنین استفاده از سایت پلیس فتا به آدرس www.Cyberpolice.ir بخش مرکز فوریت‌های سایبری، لینک ثبت گزارش‌های مردمی و یا Cyberpolice@ در کلیه شبکه‌های اجتماعی داخلی با ما در میان بگذارند.
 
پایگاه اطلا‌ع‌رسانی پلیس فتا

دسترسی ها
  info@iranhoshdar.ir

   کلیه حقوق این سایت متعلق به وبسایت iranhoshdar.ir می باشد و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.