سخنگوی فتا: با صرافی‌های غیرمجاز ارز و رمزارز برخورد قضایی می‌شود
سرهنگ پاشایی گفت: هرگونه فعالیت خارج از سیستم بانکی و مجوز‌های قانونی، مشمول برخورد قضایی خواهد شد.

تاريخ : بيست و سوم تير 1400 ساعت 11:39   کد : 42091

به گزارش ایران هشدار به نقل از بازارنیوز؛ هفته گذشته، یکی از خبرگزاری‌های رسمی کشور، گزارشی را مبنی بر فعالیت برخی صرافی‌های بدون مجوز در فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی تحت عناوین برخی نهاد‌ها مانند آستان قدس رضوی منتشر کرد. التبه در آن گزارش، آستان قدس اعلام کرد که هیچ صرافی مجازی با پشتیبانی این نهاد مقدس وجود ندارد و فعالیت صرافی‌ها با سواستفاده از نام آستان قدس، جرم است و پیگرد قضایی خواهد داشت.

با توجه به این که عمده فعالیت این صرافی‌ها (که طبق برخی گفته‌ها تعدادشان به هزار صرافی هم می‌رسد)، معطوف به فضای مجازی است، سرهنگ رامین پاشایی، سخنگوی پلیس فتا در گفتگویی کوتاه با بازارنیوز پیرامون این مسئله تاکید کرد: هرگونه فعالیت خارج از سیستم بانکی و مجوز‌های قانونی، مشمول برخورد قضایی خواهد شد.

وی همچنین درباره فعالیت مشابه صرافی‌های غیرمجاز در حوزه رمزارز‌ها نیز اظهار کرد: در خصوص رمزارز‌ها شفاف‌سازی لازم را در قوانین بانکی نداریم و قوانین دارای مشکل است. بانک مرکزی اعلام کرده به تعداد محدودی صرافی صرفا برای انجام پرداخت هزینه واردات، مجوز فعالیت در حوزه رمزارز داده، ولی در حال حاضر حدود ۱۴ میلیون نفر از هموطنان در این بازار فعالیت می‌کنند؛ لذا باید قوانین این حوزه به صورت کامل و شفاف مشخص شود. بانک مرکزی هم وظیفه دارد در این زمینه ورود کند.

پاشایی افزود: در حال حاضر حجم وسیعی از هموطنان تحت تاثیر تبلیغات سوء در خصوص رمزارز‌ها قرار گرفتند و هر لحظه ممکن است سرمایه و دارایی‌های آن‌ها  به باد برود.

گفتنی است؛ احمد لواسانی، رئیس کانون صرافان نیز در گفتگوی روزگذشته با بازارنیوز به مردم هشدار داده که تبعات فعالیت در این صرافی‌ها و همه مشکلاتی که ممکن است در خرید و فروش ارز برای آن‌ها رخ دهد، به عهده خودشان است؛ زیرا تعداد و آدرس صرافی‌های مجاز در سایت این کانون و همچنین بانک مرکزی وجود دارد و  افراد با یک جستجو می‌توانند نزدیک‌ترین صرافی را به خود پیدا کرده و معاملات خود را در فضای امن اقاتصادی انجام دهند.


دسترسی ها
  info@iranhoshdar.ir

   کلیه حقوق این سایت متعلق به وبسایت iranhoshdar.ir می باشد و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.